GCE 2019 Page 5

Spread the love

Centre No: 11133 Government Bilingual High School Bonaberi

Regist: 242, Sat for 2 or more Subjects: 242, Passed : 224

% Passed : 92.56, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 56

(1) KIIGWI YEUSIH JOEL BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-B,PHY-A

(2) NJI HOPE MUNYAM BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-B,PHY-A

FOUOMENE KOUETSA DEVALOIRE

CHE-A,PMM-A,FMA-B,PHY-B,ICT-A

(3)

(4) ASHU PERRELIS ULE CHE-A,PMM-A,FMA-C,PHY-B,ICT-A

NJOMO DANJA MARIE ADELE

BIO-A,CHE-B,PMS-A,PHY-C,ICT-B

(5)

KAMGUEM FOTSO APOLLINE ARMELLE

BIO-A,CHE-A,PMM-B,FMA-C,PHY-B

(6)

MAYEKE LOK JACQUES LANDRY

CHE-C,PMM-A,FMA-B,PHY-B,ICT-B

(7)

(8) MANKA LINDA CHE ECO-A,ENG-B,GEO-C,PMS-C,ICT-B

TIAMAH CHETNOOH NAOMI DEBORA

CHE-A,PMM-B,FMA-D,PHY-B,ICT-C

(9)

(10) NJINJOH ANTHONY FON CHE-B,PMM-B,FMA-D,PHY-B,ICT-B

MONGOUE TIENTCHEU PAULE TIFFANY

BIO-B,CHE-B,PMM-C,PHY-B,ICT-C

(11)

(12) KITU SINNING IVAN DUPLEX BIO-B,CHE-A,PMS-C,PHY-D,ICT-C

(13) NGUEDONG KUIDJA BIO-C,CHE-B,PMS-B,PHY-C,ICT-C

NANTCHO FREDY ALLANDY

CHE-C,PMM-C,FMA-C,PHY-B,ICT-B

(14)

NDOUMBE KOTTE YVES GABIN

CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-B,ICT-C

(15)

HONKAM SADO MANUEL JOSIAS

BIO-B,CHE-C,PMM-C,FMA-C,PHY-C

(16)

(17) TABI ENOW NKU LUCIEN ECO-B,ENG-B,GEO-C,PMS-D,ICT-C

(18) FOMO DARRYL EDMONIA ECO-B,ENG-C,GEO-C,PMS-C,ICT-C

TCHANKO DJOMENI TEPI MICHELLE MERVEILLE

ECO-B,ENG-C,SBEF-A,GEO-E,HIS-C

(19)

(20) HAOUAOU SAIDOU ENG-D,LIT-C,SBEF-C,HIS-C,PHI-B

(21) NESLINE MBEIH YUNWI ECO-B,ENG-E,GEO-C,HIS-B,ICT-C

(22) NYUYSEVER ELISABETH BIO-C,CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-C

NGOUEKA MENON ALIDA CLEVA

BIO-B,CHE-C,PMM-C,FMA-C,PHY-D

(23)

NKOUOMBO NGOUESSE MANUELA SANDRA

BIO-B,CHE-B,PMM-B,FMA-E,PHY-D

(24)

(25) AMAH IRENE WANSOH CHE-C,PMM-B,FMA-E,PHY-B,ICT-D

(26) FAI MORELLE SANGNYUY BIO-C,CHE-B,PMM-D,PHY-E,ICT-B

(27) KOUEKAM NGANGUE ROGER

Page 40 of 249

2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL

Passed In 5 Subjects: 56

CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-D,ICT-C

(28) NDZI BLESSING RINGNYU ECO-D,ENG-E,GEO-C,HIS-B,PHI-B

(29) EBAI-NDIP BORIS TABE BIO-D,CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-C

(30) FORSAH CHIARA WISE BIO-B,CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-E

DJOMNANG TEGANTCHOUANG MICHEL STEPHANE

BIO-E,CHE-A,PMM-C,PHY-E,ICT-C

(31)

(32) ENGOUE DIANE NGELLA ECO-C,ENG-E,LIT-C,HIS-B,PHI-E

ETAKA NOUPEPON CLARISSE

ENG-D,LIT-B,FRE-E,HIS-C,PHI-D

(33)

NDIBNU EMMANUEL DOBGIMAA

BIO-C,CHE-D,PMM-E,PHY-D,ICT-B

(34)

(35) ZONG JUDE AKAH BIO-C,CHE-D,PMM-E,PHY-D,ICT-B

PHALOTINE GHOGEH TAMUKUM

ECO-D,LIT-C,SBEF-D,HIS-C,PHI-D

(36)

NGALE SIGALA DESIRE WILFRIED

BIO-C,CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-D

(37)

(38) FUH BELTINE NJWHA ECO-C,ENG-D,LIT-C,HIS-D,PHI-D

JIMDJIO DOODJEANG FRANK DESSALLI

CHE-C,PMM-C,FMA-D,PHY-D,ICT-D

(39)

NDIP FAITHFULNESS AYAMBA

ENG-C,LIT-C,FRE-E,HIS-C,PHI-D

(40)

KEMMO CHANTELIA NICANGE

BIO-D,CHE-D,PMS-B,PHY-D,ICT-D

(41)

ATENGONG MBOLE CONSTANTIN STEVE

BIO-D,CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-D

(42)

MBOWO TCHOUKEU CESARIE JUNIOR

BIO-C,CHE-D,PMM-D,FMA-E,PHY-D

(43)

(44) VEMOMBI TRACY NJUNG BIO-D,CHE-C,PMS-D,PHY-E,ICT-D

(45) EGBE MPEH ROSE BIO-C,CHE-C,PMM-D,FMA-E,PHY-E

(46) DONTSI CONSOLATEUR BIO-D,CHE-C,PMM-D,FMA-D,PHY-E

NGUKEM KENFACK CLAUDIA MIGUELE

BIO-D,CHE-D,PMM-C,FMA-E,PHY-D

(47)

(48) TANGIRI HARRY NGEH CHE-D,PMM-C,FMA-E,PHY-D,ICT-D

EGBE SHILTON PRINCEWIL OROCK

BIO-B,CHE-E,PMM-C,FMA-E,PHY-E

(49)

(50) BLAISE PASCAL TALLA CHE-D,FRE-D,PMM-B,FMA-E,PHY-E

WAMBA DONGMO GISELE CHRISTELLE

CHE-C,PMM-D,FMA-E,PHY-D,ICT-E

(51)

(52) ENOW SEAN WESLEY TANYI BIO-D,CHE-E,ENG-D,PHY-E,ICT-C

(53) NZEUKOUG IDA DAIDA ECO-D,ENG-E,SBEF-D,GEO-E,HIS-D

(54) PEHUIE BILL RYAN ENG-D,LIT-D,FRE-E,HIS-E,PHI-D

YIMBOU NGOMDJOM DANIELLE JEANISSE

BIO-C,CHE-E,PMM-E,FMA-E,PHY-E

(55)

KAMDOM DJIMYIN JOANSY MARCELLE

BIO-E,CHE-D,FRE-E,PHY-E,ICT-E

(56)

Passed In 4 Subjects: 86

(1) TAYANG ABEI MIRABEL ECO-A,ENG-B,LIT-B,HIS-B

(2) FRIDA MOJOKO NJIE TEKE ECO-A,GEO-B,PMS-C,ICT-B

(3) TCHINA YOTTA ORLANE LOR BIO-B,CHE-B,PMS-A,PHY-C

(4) LANGEH RAHMATOU KENSANG ECO-A,ENG-B,GEO-A,PMS-D

(5) FEUGEZAN JASMINE LAORA BIO-B,CHE-B,PMS-A,PHY-C

(6) NOUBOWO IDRIS EMMAUEL CHE-C,PMM-A,FMA-B,PHY-C

FANKEP NGUIESSEU LOUISIANE

ECO-A,SBEF-A,GEO-D,PMS-C

(7)

TAMBE ARREY JESSICA TAMBONG

ECO-B,ENG-B,GEO-C,HIS-B

(8)

(9) ZAOTSA QUEENETTE ZENCHIA ECO-B,ENG-B,LIT-D,HIS-B

(10) FOTIO TATSAHA STHEVE BRUYO BIO-B,CHE-C,PMS-C,PHY-C

(11) NGWA DESMOND FUHNWI BIO-B,CHE-C,PMS-B,PHY-D

(12) TANDJOUKTA MBOMO DANIEL CHE-B,PMM-B,FMA-D,PHY-C

(13) NGEMUYUNG CLAUDIA MUNDI ECO-B,ENG-C,LIT-C,HIS-C

(14) NYITIOSEH BRIGHT IBRAHIM BIO-B,CHE-C,PMS-B,PHY-D

MVEINGNIE TSAFACK IX IVANA LINDA

ECO-C,LIT-D,HIS-C,PHI-A

(15)

(16) TANLAKA BELTHA LIMNYUY ECO-B,GEO-B,PMS-D,ICT-C

(17) EGBE BECKY MACHI BIO-B,CHE-C,PMS-B,PHY-E

(18) NJAPSI RAPHAEL BIO-B,CHE-E,PMM-B,PHY-C

(19) LAMBE MATHO SERAPHINE ECO-C,ENG-C,GEO-B,HIS-D

ETUGE NGWESSE FATIMA EMADE

ECO-C,ENG-D,GEO-A,HIS-D

(20)

(21) ATEM KELVIN NSO ECO-C,ENG-E,HIS-B,ICT-B

(22) ESUM BRADLY AYUKNCHONG BIO-A,CHE-B,PMM-D,PHY-E

DIEUPE TCHEMANA ELISA LARELLE

ECO-A,GEO-D,PMS-C,ICT-D

(23)

(24) EGBE ONEGE RANSOM BIO-C,CHE-B,PHY-D,REL-C

(25) NNAM NIBRIGHT NCHIA ENG-E,LIT-B,HIS-C,PHI-B

(26) NUCHAM MBOIME STECY LINDA BIO-D,CHE-D,PMS-B,PHY-C

(27) AGBOR KELLY EBOT BIO-B,CHE-C,PMM-D,PHY-D

(28) SANY WOUAPY LEATICIA DAPHNE ECO-B,GEO-E,PMS-B,ICT-D

MAKEUGUIM KODJIO ORCY MEGANE

BIO-C,CHE-C,PMS-C,PHY-D

(29)

(30) NGUM MBIGHA VERA BIO-C,CHE-C,PHY-D,ICT-C

(31) NJOYA TOURE AHMED AZIZ CHE-D,PMM-C,PHY-B,ICT-D

(32) CHE NELSON BIO-B,CHE-D,GGY-C,PMS-D

(33) EMOH PFLANZ OBASSI BIO-B,CHE-D,PMS-D,ICT-C

(34) SOPPO SAMIRA ETONDE BIO-D,CHE-D,PMS-B,ICT-C

MIYAGUE TSAGUE CHIRANELLE ANGELE

BIO-C,CHE-C,PMS-B,PHY-E

(35)

(36) MANTHO DJOUDJO YVANA ENG-D,LIT-C,FRE-C,HIS-C

TAGUENANG TAFOUENA AUBIN GAUTIER

ENG-D,LIT-C,FRE-D,HIS-B

(37)

(38) KODJU ZENGUINI JORDAN CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-C

(39) FOUMEGNAM NGAMDOYA ABASS BIO-C,CHE-C,PMM-C,PHY-E

(40) BANTAR SANDRINE CHEWEH ECO-E,ENG-C,LIT-D,HIS-B

FEUMBA TCHUINDJANG SANDRA JIOVANNIE

BIO-B,CHE-C,PMM-E,PHY-D

(41)

KENFACK LEKEUMO GILDAS PIERRE

ECO-D,SBEF-C,GEO-D,HIS-C

(42)

(43) NKWEYIKA CASIE TUONUI BIO-D,CHE-D,PHY-C,ICT-C

BUHVEN CARLOSPERRY VERANSO

BIO-B,CHE-E,GGY-C,ICT-D

(44)

(45) TONYE SAME ARCHILLE ECO-C,GEO-D,HIS-C,ICT-D

(46) TANWIE CHEFOR PAVEL BIO-D,CHE-C,PMM-D,ICT-C

LLOYD WILLIAMS JURGEN DISSAKE NGANDO

ECO-A,FRE-E,GEO-E,HIS-C

(47)

YOUMBI NGU MAXIMILIENNE DONALD

CHE-C,PMM-B,FMA-E,ICT-D

(48)

(49) OHO KANGUE EMMA INGRIDE BIO-C,CHE-C,PMM-D,PHY-D

(50) NDETA ALPHONSINE MANTOH ECO-C,GEO-E,HIS-D,PHI-C

(51) WANSI HOMOT MATHURIN ECO-B,FRE-E,GEO-E,HIS-C

CHENDJOU FOTSING JUNIOR CABREL

BIO-D,CHE-D,GGY-C,PMS-D

(52)

(53) OTTO ENOW RANDY BIO-C,CHE-D,PMS-C,ICT-E

(54) DAKAYI CHEUWA JOYCE-JORDAN BIO-B,CHE-D,PMS-D,PHY-E

(55) KUA KINGSLY KUA PMM-C,FMA-E,PHY-D,ICT-C

YOUNGUETCHOUA KEMADJOU PATRICIA JULIENNE

BIO-C,CHE-D,FRE-D,PMS-D

(56)

(57) MBIBA KALEN DYLAN BRANDON BIO-B,CHE-C,PMM-E,PHY-E

(58) NYASARE TABILA MARY BIO-E,CHE-C,PMM-D,PHY-C

(59) FETIE YOUOMEDI SAMIRAH ECO-E,FRE-D,HIS-C,ICT-C

(60) NGONKEM MARBELL EFUETLEKE ECO-C,ENG-E,LIT-E,HIS-B

(61) FAI CHEM BENEDICT ECO-B,GEO-D,HIS-D,ICT-E

(62) POUGOM PELAMIE YOANN DIMITRI BIO-D,PMS-D,PHY-E,ICT-C

NGUIENANG PUENGUE WIRILCH LANDRY

BIO-C,CHE-C,PMM-E,ICT-E

(63)

(64) NKONDOCK EMILY VALENTINE BIO-B,CHE-E,FRE-D,GGY-E

(65) LEGIMA MELDINE LENA ECO-E,ENG-C,LIT-C,HIS-E

(66) SARAH BALLE EPOKE-SONA ECO-E,ENG-D,LIT-B,HIS-E

(67) AMBONG BERNADETTE MBONG BIO-E,CHE-C,PMM-C,PHY-E

(68) GAPINGSI KUATE RUTH BIO-E,CHE-D,ENG-C,PMS-D

(69) ASHU MACMILAN ASHU CHE-D,PMM-D,PHY-E,ICT-C

(70) JUNIOR FRANCIS TABE NDANGUM ECO-E,LIT-D,HIS-E,PHI-B

(71) YODJEUA JORELLE TILIASM ENG-D,LIT-D,FRE-E,HIS-C

(72) AZONG ERIC CHE-E,PMS-B,PHY-E,ICT-D

(73) MAFFO TONSI ERICA ANGE CHE-C,PMS-C,PHY-E,ICT-E

Page 41 of 249

2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL

Passed In 4 Subjects: 86

(74) BAGA MBAKOP VANELLE ENG-D,LIT-E,FRE-C,HIS-E

(75) EKANE MARIE – FLEUR ECO-D,ENG-E,LIT-D,FRE-D

NGOUNJOH SYLVANUS NCHONIENG

BIO-E,CHE-E,PMM-D,PHY-C

(76)

YOUMBI YOUSSA MYLENE AUDREY

BIO-D,CHE-D,ENG-E,PHY-D

(77)

(78) FUNG LAURENT KUM CHE-C,PMM-E,PHY-D,ICT-E

(79) YUTIAMBOH LEWISKY TITA MUFUT ECO-C,GEO-E,HIS-D,ICT-E

DJEUTCHA NGASSA DANIEL STEPHANE

CHE-E,PMM-D,FMA-E,ICT-D

(80)

(81) LABIEM CAMINE NFOR CHE-D,PMM-E,PHY-E,ICT-D

(82) METO KAMGA BLANDINE CAROLE ECO-E,LIT-D,FRE-E,HIS-D

(83) AKEM MARIETTE ANJI ECO-E,ENG-E,LIT-D,HIS-E

(84) NGWAYIH ALEXIA GOOH ECO-E,ENG-D,GEO-E,ICT-E

(85) NGWAYI THALIA GIWE ECO-E,GEO-E,HIS-E,ICT-E

DONFACK ATONGUEFO CAROLE BELVANIE

BIO-E,CHE-E,FRE-E,PMS-E

(86)

Passed In 3 Subjects: 55

(1) SHIYFEN ERIC BONGSIYSI ECO-B,GEO-B,HIS-B

(2) VOUFO TIAGO BRUNECK DARYNE ECO-B,SBEF-C,PMS-B

(3) NDITAPAH DIANE KONENYUI ECO-C,GEO-B,HIS-C

(4) NJICHOUWAT MOUHAMED ABDEL FAICAL ECO-A,LIT-E,HIS-B

(5) KINYUY LOUISA BONGKIREH ECO-C,LIT-D,HIS-B

(6) NZOCK A MOUTHE FRANK JUNIOR ECO-C,GEO-D,HIS-B

(7) METINGONG JEMIMAH PEKIE ECO-C,GEO-C,HIS-C

(8) NDIPAPEH AISHETOU NGWETEE ECO-B,GEO-D,HIS-D

(9) NDAH CHRISTABEL GNANGBI BIO-D,CHE-D,GGY-B

(10) NGOMPE NEKUI VERDIANE BIO-B,PMS-D,ICT-D

(11) ETIENZOCK NOHE MOIRA LEENE BIO-B,CHE-D,PMS-D

(12) NDANSA QUINIBETH GINYOH ECO-C,LIT-E,HIS-B

(13) EKEME ASSANGO JEANNE GABRIELA BIO-C,CHE-D,GGY-C

(14) ARRAHROCK ASHU PAULINA CHE-C,PMM-D,ICT-C

(15) YULA ESTELLE MANUELLA SIVERBEN BIO-E,CHE-E,PMS-A

(16) AIME AHMED NSORO MOUSTAPHA BIO-B,CHE-D,GGY-E

(17) NYAMSI LESLY NJI BIO-B,CHE-E,PHY-D

(18) TABI ELIZABETH AYUK BIO-C,CHE-D,ICT-D

(19) KAMGANG TANGUE EDDY JEFFERSON CHE-D,PMM-D,PHY-C

(20) ESEH KEDE ORNELLA LAETITIA BIO-B,CHE-E,PMS-D

(21) NFOR JEPTHER NGOME CHE-D,PMM-C,PHY-D

(22) MBOKOU VILARIOLE MAFOUO BIO-B,CHE-D,GGY-E

(23) DINGANA NAHGELA SANDRINE BIO-B,CHE-E,PMS-D

(24) CHEUJIEU MAMIAFO PRISCIL FORTUNE CHE-E,PMM-B,FMA-D

DEMANOU MEFOKO SANDRA FORTHUNE

CHE-D,PMM-D,ICT-C

(25)

(26) DOUN MOUICHA KURT JORDAN ECO-C,GEO-E,PMS-C

(27) KOBEWO NGOUNOU ELYSE PARFAIT BIO-D,CHE-D,PMM-D

(28) BAUDRY DOMOU JOTY CORETTA BIO-D,CHE-C,PHY-E

(29) NGENG MAKOK FLORENCE LADOREE BIO-C,FRE-E,PMS-D

(30) ANYA JESSE ANEME BIO-E,CHE-D,PMM-C

(31) NDJOMBO PAULINE PRUDENCE LIT-D,FRE-E,HIS-C

(32) NJAH NJAH MOULELA LUDOVIC DILANE ENG-D,LIT-E,SBEF-C

(33) NGANDJIE DJEUGOUE BORIS STEPHANE BIO-B,FRE-E,ICT-E

(34) NGULEFAC FELIX TELELEN ECO-C,GEO-E,HIS-E

(35) SHEY LOVELINE ECO-C,GEO-E,PHI-E

(36) MARCEL JEB GEMNDA ENG-E,HIS-C,PHI-E

(37) BEH KUM SYLVIE BIO-E,CHE-D,PMS-D

(38) TSAMENE DJIOZAN PELAGIE FLORE ECO-E,LIT-D,HIS-D

(39) ADE ROLAND NDE BIO-E,CHE-E,GGY-C

(40) NGANE ANITA MUNCHOP BIO-D,CHE-D,ICT-E

(41) NJIKANG NZEMELLE CLINTON BIO-C,PMM-E,PHY-E

DOUNIA NYOUNGUE MESSOUA CHELSEA

BIO-D,PMS-D,PHY-E

(42)

(43) FON FEH TUMO ECO-D,GEO-E,HIS-E

(44) ARREY RUTH ACHERE MINGHELLA CHE-D,PMM-E,ICT-E

(45) NOCHI MEFOLA GERTRUDE ECO-E,LIT-D,HIS-E

(46) PANGWOH JESICA NUPENDAP BIO-D,CHE-E,PHY-E

(47) AJAGA STEFAN TIMO ECO-E,GEO-E,HIS-D

(48) VICTORY – LYDIA EXCEL HALLELUYAH CHE-D,PHY-E,ICT-E

(49) MADIM TAKAM KYNDIA JOYCE BIO-E,CHE-E,GGY-D

(50) ABRAHAM MARTHE SANDRA LIT-D,FRE-E,HIS-E

(51) NANA TCHAPNGA SELA PRINCIA BIO-D,CHE-E,PHY-E

(52) TESSA KOUAM BORIS GUY ECO-E,GEO-E,HIS-E

(53) BOMBA AMOUGOU ANDRE CHE-E,PMM-E,PHY-E

(54) DONGMO ASSONGZIA DAULVIN LEROY ECO-E,GEO-E,HIS-E

(55) EMAMBU RAISSA KUKU BIO-E,CHE-E,GGY-E

Passed In 2 Subjects: 27

(1) ATAAJI HARRY ATAAJI BIO-B,CHE-A

(2) MANYO BRENDA NJIE ECO-B,GEO-B

(3) MAKA MPONDO JUNIOR STEEVE BIO-B,CHE-C

(4) OROCK HANS AYUK BIO-C,PHY-C

(5) TEKE CHRISTABEL EYEN BIO-D,GGY-C

(6) KONRAD MAX EXCELL DISSAKE NGANDO CHE-E,ICT-C

(7) EGBE GLEN ENOW BIO-E,GGY-C

(8) AYANG MBENG SARAH BIO-C,GGY-E

(9) PEHUIE STEVE JUNIOR FRE-D,PMM-D

(10) KENGNE TCHINDA DANIELA EDITH BIO-D,CHE-D

(11) TINDO NAKOFOPA MERVEILLE BIO-E,GGY-C

(12) EMAMBU SANDRINE FONKA BIO-E,GGY-C

(13) LAPANAH MERCY MINGOH BIO-E,GGY-C

(14) TCHAFFA TOMPE CYRIELLE MORGANE BIO-E,GGY-C

(15) NGUIYA NDJEUIM PAULINE LEONIE ECO-E,PHI-D

(16) NGALLE MBUSA DEMOND MBONG ECO-D,HIS-E

(17) AKU FANNY AGBOR ECO-E,HIS-D

(18) ACHU CLINTON NJIFUNUH PMM-D,PHY-E

(19) GRACE NCHOMEH AFUNGONG BIO-E,GGY-D

(20) MAWAMBA KOUKAM CAMILLE CHE-D,PHY-E

(21) TCHOFFO TCHOFFO LOIQUE WILSON BIO-E,CHE-D

(22) NASAKO TEDDY JR MOLONDO LIT-E,HIS-E

(23) MACBORIS FOKOBO MBANWEI ENG-E,HIS-E

(24) GNINTEDEM MARIMA BRUNEL LIT-E,HIS-E

(25) CHO RODRIGUE LIT-E,FRE-E

BISSI DIKOUME BRIELLE CASSANDRA MIRCIELLE

ECO-E,FRE-E

(26)

(27) NJAH ESTHER BIO-E,GGY-E

Centre No: 11134 Government Bilingual High School Ebolowa

Regist: 105, Sat for 2 or more Subjects: 105, Passed : 88

% Passed : 83.81, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 7

DEFO NONO ANICK JOELLE

BIO-B,CHE-B,PMM-B,FMA-D,PHY-C

(1)

AGBOR VICTOR LAWRENCE MBU

BIO-A,CHE-C,PHY-C,REL-B,ICT-E

(2)

(3) MBENG NJONG VALENTINE ENG-C,LIT-D,HIS-B,REL-D,PHI-B

DJOPKOP TCHATCHOUANG MAC ARTURE

BIO-D,CHE-C,PMM-D,PHY-D,ICT-B

(4)

GUEGNE CHOUDJEM JOLIVINE MERVEILLE

ECO-B,ENG-E,FRE-C,GEO-D,HIS-C

(5)

(6) NGANTOMBA MARIE DORRIS ENG-D,LIT-E,FRE-D,HIS-D,PHI-B

OBONO NGUEMA CHARLES GWENDOLINE

ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-D,PHI-B

(7)

Passed In 4 Subjects: 27

(1) ACHA DIRAN EYOH CHE-B,PMS-C,PHY-B,ICT-C

(2) KENGNE HERMAN BIO-B,CHE-C,PMM-D,PHY-C

(3) YAOUBA MAMOUDA ECO-C,GEO-C,HIS-C,PHI-D

(4) AVOMO ELLA SHARON LYNDA BIO-C,CHE-C,PMM-D,PHY-D

(5) ENDELE DURELL EDWIN CHE-D,PMM-B,FMA-E,PHY-C

Page 42 of 249

2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL

Passed In 4 Subjects: 27

(6) WOINGBANE HOUNBE EMMILIENNE ENG-D,LIT-E,HIS-B,PHI-C

(7) SONZEU MBETI VALEX BRUNELLE ENG-D,LIT-E,FRE-C,HIS-B

(8) AKOSAH EMMANUEL AFESEH ECO-C,ENG-D,GEO-D,HIS-C

(9) YEWOH LESLY APONGNDE ECO-C,ENG-D,GEO-D,HIS-C

(10) MFOUAPON BISSA AICHA ENG-E,LIT-D,FRE-C,HIS-C

(11) AKUA TIWA GRACE ENG-C,LIT-E,FRE-D,HIS-D

(12) AGBOR JOSEPH ASEK ECO-C,ENG-E,GEO-D,HIS-D

(13) MVEME BIWOLE ULYSSE DANIEL BIO-E,CHE-C,PHY-E,ICT-C

BOUEDJILA ANGOUANDE VEROUSCHA

ENG-E,LIT-E,FRE-D,HIS-C

(14)

(15) AKWA MATILDA AZAH ECO-C,ENG-E,GEO-E,HIS-D

(16) KUICHET LEUNKEU KLIS MAN CHE-D,PMM-C,FMA-E,PHY-E

(17) MENGUE SALLA ROSINE BIJOU ENG-E,LIT-E,FRE-D,HIS-C

(18) NDIKUM ELIJAH TASONG LIT-E,FRE-D,HIS-C,PHI-E

(19) TAKU ARRAH SONIA ECO-E,ENG-D,LIT-E,HIS-C

TCHUIDJANG TCHUITCHE VICHY MARLEY

ENG-D,LIT-E,FRE-D,HIS-D

(20)

(21) WOREBAT BERNADETTE AGWI ENG-D,LIT-E,SBEF-E,HIS-D

(22) NGAM LAURATA MBEH ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-C

(23) ANGUH THIERRY BIO-D,CHE-D,PMM-E,PHY-E

(24) ANTHONIA MBU ELUMBAT ECO-E,ENG-E,LIT-D,HIS-E

MEYENGONO OLANGANA ALINE GWLADYS

ECO-E,FRE-E,GEO-E,HIS-E

(25)

(26) MENSY KEVINE ARIANE ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-E

(27) KUNTUM HILARIA PEGHAMMAH ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 3 Subjects: 39

(1) KUMA SERGE ACHOR ECO-A,GEO-A,PMS-A

(2) KUMA EMMANUELLA BIH ECO-A,GEO-A,HIS-B

NGUEMENE SONGWA DEVINCY GERAUD

ECO-B,GEO-C,PMS-A

(3)

(4) ACHA MILDRED ENGONWEI ECO-A,LIT-E,HIS-B

(5) NJAMNSHI JOTRICK FOTI ECO-C,GEO-B,HIS-C

(6) AKWAINTA SIDOLINE NDUMBE ECO-C,GEO-D,HIS-B

(7) TERENCE NWANMI SAMLENYONG ECO-C,GEO-D,HIS-B

(8) LOIC RICHEL JORDAN MEDJA ECO-C,GEO-D,HIS-B

(9) SHALANYUY BLANDINE BONGATE BIO-C,CHE-D,GGY-B

(10) NKOU’OU ZANG MARIE CELINE OCEANE BIO-C,CHE-D,GGY-B

(11) PATEM GHISLAIN ECO-D,GEO-C,HIS-B

(12) FRINUE RITA BIO-B,CHE-E,GGY-B

(13) MBUWIR OBIA COURAGE PRESLEY ECO-C,GEO-D,HIS-B

(14) AYAME ZEH KARL HYACINTHE ECO-E,GEO-C,HIS-B

(15) EBO MVE DONALD BIO-B,CHE-D,GGY-D

(16) NFORBA LEONARD GADUMA ECO-C,GEO-D,PMS-C

(17) NDI CARL MBIANDO LIT-C,HIS-B,PHI-E

(18) EMMERENCIA SIKEM ECO-C,GEO-D,HIS-C

(19) MBIPEH NAFISATOU TSOTSEKAH ECO-C,LIT-E,HIS-C

(20) BINUE SCHINIADA ECO-D,LIT-E,HIS-B

(21) SODEA HAMADA MARCELLIN JONATHAN ECO-E,GEO-D,HIS-B

(22) MILDRED BONGWONG BIO-B,CHE-D,PHY-E

(23) AFANE EBA MYRIAME LIT-E,SBEF-B,HIS-D

(24) TECHONGUI JERRY ECO-C,GEO-D,HIS-D

(25) CHAMBAR KIETUH PHILIS ECO-C,GEO-D,HIS-D

(26) KUM BLESS NGHA ECO-C,GEO-D,HIS-E

(27) ANUACHIMBI VANISA APONGSHINE ECO-C,GEO-E,HIS-D

(28) EKOUO JOSHUA DJETCHA BIO-D,CHE-D,PHY-D

(29) MBOM YATIE ULRICH WILFRIED ECO-E,GEO-C,PMS-D

(30) CYNTIA MIRENJEM BIO-B,CHE-E,GGY-E

(31) HANNETTE FABUIN ENJEMA SANJO ECO-C,GEO-D,HIS-E

(32) GILEAN NGWEWOH BIO-E,CHE-E,GGY-C

(33) OSSANGO NNOKE JUNIOR FLORENT BIO-D,CHE-D,PHY-E

(34) MAGANG NGO’OKO ORIANE BRENDA ENG-E,LIT-E,FRE-C

(35) ESSIANE ALEX BOBY BIO-E,CHE-D,PHY-E

(36) CHENUI JUDE ECO-D,GEO-E,HIS-E

(37) ASSOM OSSELE MARCELIN WILLIAM ECO-D,FRE-E,GEO-E

(38) MEDJA MENDONG MANUELA ENG-E,LIT-E,SBEF-D

(39) ACHEGENUI NATHAN KINGSLY BIO-E,CHE-E,GGY-D

Passed In 2 Subjects: 15

(1) CHAH MALISE ANDIENSA BIO-B,GGY-C

(2) MBARGA DANIEL LE SAGE FRE-D,HIS-C

(3) BENTINI NWAHA BISONG BIO-C,GGY-D

(4) ZANGUE KAMGA VALNO ENG-E,HIS-B

(5) MOSONGO PIUS MOSONGO JR BIO-C,GGY-E

(6) ENOW MODEST TANCHIE BIO-E,GGY-C

(7) MBILI SIDOINE BIENVENU FRE-E,HIS-C

(8) NGUYI ROSELINE FOBELLA LIT-E,HIS-C

(9) NKOMO METENDE STEVE JORDAN ECO-C,HIS-E

(10) NSEUNGA NJINGUET KENNY STAEL ECO-D,HIS-D

(11) ZONGO MENGUE THERESE LUNA DORIA ENG-E,HIS-C

(12) NGINYU EDISON BIO-E,GGY-D

(13) PEWING HOSEA ZIME BIO-D,PHY-E

(14) MAGNIE NGUEN LESLIE FRE-E,HIS-E

(15) ONDO EDOU ARNOD JEAN-STEVE HIS-E,PHI-E

Centre No: 11135 Government Bilingual High School

Ngaoundere

Regist: 137, Sat for 2 or more Subjects: 135, Passed : 102

% Passed : 75.56, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 9

TEGEUM NGUEYE DORIANE

BIO-B,CHE-A,PMM-A,FMA-C,PHY-B

(1)

(2) MOHAMADOU HADI KAMI BIO-B,CHE-A,PMS-C,PHY-C,ICT-B

KEN MANJONG DARLINGTON

BIO-B,CHE-B,PMM-C,FMA-D,PHY-C

(3)

MAYANG WAGUEBE YASMIN

BIO-B,CHE-C,PMM-C,FMA-D,PHY-C

(4)

(5) AHONE CECILIA SONE ECO-E,ENG-B,LIT-C,HIS-C,PHI-B

OUMAR MOUDARRISSE AHIDJO

BIO-C,CHE-C,PMM-D,PHY-B,CSC-E

(6)

(7) FONJAH SOLANGE ATAM ENG-E,LIT-C,SBEF-D,HIS-D,PHI-D

(8) ISMAELA MOUSA BIO-B,CHE-D,PMM-E,PHY-E,CSC-E

TCHOKO NGAKAM AHYINA ANGE HONOREE

ENG-D,LIT-E,SBEF-C,HIS-E,PHI-D

(9)

Passed In 4 Subjects: 24

(1) MAIRAMA MUSA BIO-B,CHE-A,PMM-C,PHY-C

(2) YOUSSOUFA ABBASSI CHE-C,PMM-A,FMA-C,PHY-B

(3) ISMAILA HAMADINA BIO-B,CHE-A,PMM-C,PHY-C

(4) NJOAKA ETHEL YONGVEN ECO-B,GEO-C,HIS-B,PHI-C

(5) GHONG RONALD AKWO CHE-B,PMM-B,FMA-C,PHY-C

(6) DAWAYE DAWAYE BRUNO BIO-B,CHE-C,FRE-E,GGY-B

NKWENKEU TETCHOU AUDRE ELODIE

BIO-E,CHE-D,PMS-A,FMA-D

(7)

(8) MBAH NDAM BLAISE BIO-B,CHE-D,PMS-D,PHY-D

(9) UNITY MURKWI BIO-B,CHE-C,PMM-E,PHY-D

(10) NYAMBECK BESSALA LUCIEN BIO-E,CHE-D,PHY-D,ICT-B

(11) NGORAN HARIETTE LEINYUY ENG-D,LIT-D,HIS-B,PHI-E

(12) ABDOUL SALAM FONDZEYOUV BIO-B,CHE-C,PMM-E,PHY-E

(13) DEWA MOHAMADOU DALIL BIO-D,CHE-E,GGY-C,ICT-C

(14) MUTE SIGNORINE ATAM ECO-D,ENG-E,GEO-E,HIS-C

SIGHA STELLA LAURE TATSINKOU

BIO-D,CHE-D,PMM-E,PHY-D

(15)

(16) YUVEN MELISSA KINYUY ECO-E,ENG-C,LIT-D,HIS-E

(17) NKEMBATAAH PIMEWOH GRACE LIT-E,FRE-E,HIS-E,PHI-B

ABDOUL NASSIR YOUSSOUF BAOUSSI

BIO-E,CHE-E,GGY-C,ICT-E

(18)

(19) KIMBI MUKU BEATRICE ABGOR ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-D

(20) MBANG DORRISON NDAI ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-D

GUENING KAM KEVINE GABRIELLE

BIO-E,CHE-D,PMM-E,PHY-E

(21)

(22) SHEENA MBONGBOWO ENG-E,LIT-D,SBEF-E,HIS-E

Page 43 of 249

2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL

Passed In 4 Subjects: 24

KASSALA KASSALA SYLVAIN NARCISSE

ECO-E,FRE-E,GEO-E,HIS-E

(23)

TWINING BAIDJOLNE MOHAMADOU

ECO-E,FRE-E,GEO-E,HIS-E

(24)

Passed In 3 Subjects: 41

(1) SOH TAMEU YVES MARIUS BIO-B,CHE-D,GGY-B

(2) ABOUBAKAR MAHMOUDOU GEO-D,HIS-C,REL-B

(3) KOMBOU NJAYA WILFRIED BIO-B,CHE-C,GGY-D

(4) FONDZEYUF ANELINE NANGSINNYUY BIO-D,CHE-D,GGY-B

(5) AZI AZIRINI CHARLOTTE BIO-C,CHE-E,GGY-B

(6) SAFRAOU HALILOU ECO-B,GEO-E,HIS-C

(7) NEGANG TCHABOM ELIAS PMM-B,FMA-D,PHY-D

(8) GAMNGONG AUSTEN NGALA BIO-B,FRE-E,ICT-C

(9) FELIX MBOLACK BIO-C,CHE-C,PHY-E

(10) NGUH NOELA NENG ECO-C,GEO-C,HIS-E

(11) MELEU VERO SOPHIE FRANKLLINE BIO-B,CHE-D,PHY-E

(12) DEMTALE MARIE FRANCOISE BIO-C,CHE-D,PHY-D

(13) NGANJO BENEDICT SHEY ECO-C,GEO-D,HIS-D

(14) NGWANG KEVIN NDI ECO-D,GEO-D,HIS-C

(15) SOUADATOU IDAYA BIO-D,CHE-D,GGY-C

(16) NDANGOH EMMANUEL BENYELA ECO-D,GEO-E,HIS-B

(17) HADJA MAÏMOUNATOU ECO-C,GEO-E,HIS-C

(18) VISHI LARISSA NGANGSE BIO-E,GGY-C,ICT-C

(19) YEUPKOUP TCHUENKAM RUSSEL BIO-D,CHE-C,PHY-D

(20) KOBILI GONWELO IDA BIO-D,CHE-E,GGY-C

(21) FENAN HAMASSELBE PHILIPPE BIO-D,CHE-E,GGY-C

(22) AGHA JAVESON TSABE BIO-C,PMM-D,ICT-E

(23) ESAPA GRACE LYMUNGA AMA ENG-E,LIT-E,HIS-C

(24) FARIDATOU FONYUY ECO-D,GEO-D,HIS-E

(25) TANE TIODJOU MARC LEVINSON ECO-D,GEO-E,HIS-D

(26) ADJOU BELOKO THEOPHILE BIO-E,CHE-E,GGY-C

(27) NANA ISMAÏLA ECO-E,GEO-E,HIS-C

(28) MARYAM DIDDI BIO-E,CHE-D,PHY-D

(29) ABDOULLAHI IBRAHIM GEO-E,HIS-D,REL-E

(30) CALEB NGENWUI CHE-D,PMS-E,PHY-E

(31) ADJI BOUBA FRE-E,HIS-E,REL-D

(32) MAMUDA SUMAIYA AMINATOU BIO-E,CHE-D,PHY-E

(33) FORYOUNG EXPENDINE FRU LIT-E,FRE-E,HIS-D

(34) BELAKA MOHAMADOU NGUER – MBOUM ECO-E,GEO-E,PMS-D

(35) OURELIA BONGAMAN ECO-E,GEO-E,HIS-D

(36) ABOUBAKAR BOUKAR ECO-E,HIS-D,REL-E

(37) AÏCHA ADAMA ECO-E,GEO-E,HIS-E

(38) NANA ZOKNEYI CAROLL BIO-E,FRE-E,GGY-E

(39) MBASSA NONO VARIETTE BIO-E,CHE-E,PHY-E

(40) OKACHA HAROUNA ECO-E,GEO-E,HIS-E

(41) NGANDA BRIDGET NJUMBE ECO-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 28

(1) CLARKSON MPENYE DIBONGO BIO-B,GGY-B

(2) ASMAOU HASSAN BIO-D,GGY-A

(3) WAM ERNEST YIBAIN BIO-C,GGY-B

(4) KHAN RAPHEAL PENN BIO-B,GGY-D

(5) NKANDJO RITA NJOZOCK BIO-C,GGY-C

(6) MBI BAMO CHRISTIAN BIO-C,GGY-C

(7) GONMOGA THEODORE DJAAWA BIO-C,GGY-C

(8) FADIMATOU MAMMA ECO-D,GEO-C

(9) HAMIDOU TICKE BIO-C,CHE-D

(10) MOUNIRA MOCTAROU BIO-E,CHE-C

(11) DOMTOUNE MOHAMAN BIO-D,ICT-D

(12) HALLE MBONG NDILLEY ECO-C,GEO-E

(13) HALIMATOU SADIYA ISSA BIO-E,GGY-C

(14) ZARA DJIDITA ADAM ECO-E,GEO-C

(15) BICHARA ISSA AMINE BIO-C,PHY-E

(16) MBANWI MIRIAM ANIM ECO-C,GEO-E

(17) NJUO KEVIN CHIA BIO-E,GGY-D

(18) OUMAR SADOU ECO-D,GEO-E

(19) TAMENAI BORIS TITATAH ECO-E,HIS-D

(20) NGO NTEBGA MONIQUE LEUTRICIA SBEF-D,HIS-E

(21) NEBA JOHNSON NEBA ECO-E,HIS-D

(22) WIHKOCHO BRANDON TOH ECO-E,GEO-D

(23) FADIMATOU ABOUBAKARI BIO-D,CHE-E

(24) MOHAMED YOUSSOUFA HIS-E,REL-D

(25) DOMTOUNNI SOUMANNA DANIEL ECO-E,GEO-E

(26) NGUEZAYE JACQUELINE CHE-E,GGY-E

(27) FOUKA JASMINE CHRISTELLE CHE-E,PHY-E

(28) TCHAGOUA TCHEPEGNI APPOLYTE ARISTOTE ECO-E,GEO-E

Centre No: 11136 Government Bilingual High School Garoua

Regist: 100, Sat for 2 or more Subjects: 98, Passed : 84

% Passed : 85.71, Sanctioned : 3

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 7

MOTIE FOKA ANGE CHYLLY

BIO-B,CHE-C,PMM-A,FMA-D,PHY-C

(1)

(2) MAIGAMNE GILIAN ISSA ECO-E,ENG-B,LIT-C,HIS-B,PHI-B

KAMGA KENGNE KEVINE LUCRESSE

BIO-B,CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-C

(3)

NGOSSO BATACKA III SAMUEL

BIO-B,CHE-C,PMM-C,PHY-C,CSC-D

(4)

(5) NADJAD HAWAOU BIO-B,CHE-C,PMM-B,PHY-C,CSC-E

(6) BAH NIGEL BUNRI CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-D,CSC-D

DJAMILATOU HINSOU ESTHER

BIO-E,CHE-C,PMM-E,PHY-E,CSC-D

(7)

Passed In 4 Subjects: 23

(1) ALHADJI IBRAHIM ABDOULAYE ECO-C,GEO-A,HIS-A,ICT-B

(2) AYUKMBUOH AYAMBA ASHU ENG-B,LIT-B,FRE-B,HIS-B

(3) KUM EVERT ETAKAH BIO-B,CHE-C,GGY-B,ICT-B

(4) AYUKMBUOH MANYOR ASHU ENG-B,LIT-C,FRE-C,HIS-B

(5) KANGI SONIA NDUM ECO-D,GEO-A,HIS-B,ICT-C

BELLA-KONA HAMASSELBE BILKISSOU

BIO-B,CHE-B,PMM-C,ICT-C

(6)

(7) NSAME THEMOME TANTOH BIO-C,CHE-B,GGY-C,CSC-C

(8) DANE DORCAS ECO-D,ENG-C,LIT-B,HIS-C

(9) NIMTI AMDJI JEREMIE CHE-D,PMM-C,PHY-B,CSC-C

(10) HYA-ZIBE ZOUA LAURANTINE ECO-E,GEO-C,HIS-B,PHI-C

MOHAMAN DAOUDOU OUSSOUMANOU

BIO-B,CHE-E,PMM-D,PHY-D

(11)

(12) FADENE MARCELINE ECO-D,ENG-E,LIT-D,HIS-B

(13) KAMENI NOUWE URIELLE ELLA CHE-D,PMM-B,PHY-D,CSC-E

(14) ZENABOU DAOUDOU LADI TENE ENG-D,LIT-D,FRE-C,HIS-D

(15) ETINE BLESS TAH ECO-E,GEO-E,HIS-C,ICT-C

(16) IJEOMA LOVETT ENG-E,LIT-E,FRE-B,HIS-D

(17) JIKU GODWILL NSANWI BIO-D,CHE-C,PHY-E,CSC-D

(18) NKOH CLAUDINE MURING BIO-C,CHE-D,PHY-D,CSC-E

SIGNE KUITCHE CHESNAY JUNIOR

ECO-C,GEO-E,PMS-D,ICT-E

(19)

(20) TAO MAN BU URAY ENG-D,LIT-E,HIS-D,PHI-D

(21) BAISSI FOUKTA TIERRY CHE-D,PMM-E,PHY-D,CSC-E

FANDIO NGUETHIE LIDWINE MAEVA CAROLE

ECO-E,GEO-E,PMS-C,ICT-E

(22)

(23) LEMOTIO KENGNE BLONDEL ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-E

Passed In 3 Subjects: 33

(1) KIESSU GRACIANE PEPITA ECO-A,GEO-A,HIS-B

(2) MAMOUDOU OUMAROU AMAN ECO-A,GEO-A,HIS-B

(3) FONYUY JOYCELINE BATINYUY BIO-A,CHE-B,GGY-C

(4) ISRAEL KOBA JOSUE BIO-B,CHE-C,GGY-B

(5) KONGFIYEN PRAISE BAILACK LIT-E,HIS-B,PHI-B

(6) NGETAR MARIE WIRDZELIY ECO-E,GEO-B,HIS-C

Page 44 of 249

2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL

Passed In 3 Subjects: 33

(7) ABIBA VEADEL BEBAIBE ECO-D,GEO-C,HIS-C

(8) MBIACHAGHA VALDO MBUNYA ECO-C,LIT-E,HIS-C

(9) NFONGFI GAEL ALEH BIO-B,CHE-D,PHY-E

(10) ABDEL-NASSER BEN MOHAMED BIO-B,CHE-D,GGY-E

(11) OUMAR ADAMA ECO-E,GEO-A,ICT-E

(12) NGECHA ADVENTURE ECO-C,GEO-D,HIS-D

(13) GANGNONG MIAKI ESAIE EVARISTE CHE-E,PMM-C,PHY-D

(14) KOMBA NKOULA GHISLAINE LIT-E,FRE-C,HIS-D

(15) NONOOHI HUBERTE ENG-D,LIT-E,HIS-C

(16) NDI FLORA MAMBO ECO-C,LIT-E,HIS-D

(17) BAIDOLAR JUNIOR THIERRY LEROY BIO-C,GGY-E,ICT-E

(18) BAILAK VERA KUH ECO-E,GEO-C,HIS-E

(19) ISSA BOBBO IBRAHIM ECO-E,GEO-E,HIS-C

(20) MAIBA FERNEST BENNI LAURETTE ECO-D,GEO-E,HIS-E

(21) ABONG VITAL DUTRUEL ECO-E,GEO-E,HIS-D

(22) TAGNE FOTSO CHRIST RAYAN CHE-E,PMM-E,PHY-D

(23) AMINATOU DJIBRINE ENG-E,LIT-D,HIS-E

(24) AISSATOU ABDOULKARIMOU ENG-E,LIT-D,HIS-E

(25) PELBA ARIELLE WANGKO ECO-E,FRE-D,GEO-E

(26) NFOR BRILLIANT ECO-E,GEO-D,HIS-E

(27) TOGODNE HINSOU GRACE RACHEL ENG-E,LIT-E,FRE-E

(28) MOMO DONFACK SCHADRAC ECO-E,GEO-E,PMS-E

(29) GONG-POMBE FOUYABE PIE DONALD ECO-E,GEO-E,HIS-E

(30) PEMBOURA AMINATOU LIT-E,FRE-E,HIS-E

(31) MEGNE NDEJOUONG DELPHINE ECO-E,GEO-E,HIS-E

(32) LESLEY NINA BAKOH ENG-E,LIT-E,HIS-E

(33) SAFIATOU OUSMANE ECO-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 21

(1) ITONG BORIS PWA PMM-B,PHY-C

(2) OUMAR AHMAT KAMSOULOUM BIO-B,GGY-D

(3) TANGOH CEDRICK BAMI ECO-C,HIS-D

(4) MBARGORBA CYRILLE MARCUS FRE-C,HIS-D

(5) BAME JANE NTALAH BIO-D,CHE-C

(6) OUMMOUL KOULTCHOUMI BAH BIO-D,GGY-D

(7) BASSEMBEKI KENDI SUZANNE ECO-D,GEO-D

(8) AYUKNDIP CALEB TAMBE AGBOAKOM ECO-E,HIS-C

(9) TCHONING TAKO SYLVAIN DIOR BIO-C,FRE-E

(10) NDONGO MVONDO SANDRINE VIVIANE LIT-E,FRE-D

(11) MAIMOUNA INNA AMAOUNDE ENG-E,HIS-D

(12) TOUGUERI MAKDI CHRIS MICHEL FREDERIC PMM-E,PHY-D

(13) MOUNOUNA DOUMA BENJAMIN BIO-D,PHY-E

(14) DJARMAILA WILBA LEON GEO-E,HIS-E

(15) BEBAH COMFORT NTANGNAIN LIT-E,HIS-E

(16) BEKA A BABAN ULRICH KARL BIO-E,ICT-E

(17) HOUSSEINATOU MAMADOU SALI LIT-E,HIS-E

(18) FEZEU KAM ET FILS JOEL BRYAN BIO-E,CHE-E

(19) EBENGUE YANNICK BERTRAND BIO-E,CHE-E

(20) FAOUZIATOU ZAHRIA OUSMANOU ECO-E,FRE-E

(21) TAMBE BENJAMIN AGBORAKOM ENG-E,HIS-E

Centre No: 11137 Government Bilingual High School Maroua

Regist: 118, Sat for 2 or more Subjects: 118, Passed : 106

% Passed : 89.83, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 13

OLAMA MBIDA RAPHAEL SOREL

BIO-A,PMM-A,FMA-C,PHY-C,ICT-C

(1)

(2) MOUNAGUI ANNE BIO-A,CHE-B,PMM-B,FMA-D,PHY-C

(3) IN-YEON FAH’SSE MOFFO BIO-A,CHE-B,PMM-B,FMA-D,PHY-C

KIPOULA ANGE MARTHIAL ARSENE

BIO-B,CHE-C,PMM-A,FMA-D,PHY-D

(4)

(5) MOUBARAK ABDOUL-RAOUF

ECO-A,ENG-D,GEO-A,PMS-D,ICT-D

(6) DJEBBA AISTA IBRAHIM BIO-C,CHE-B,PMM-B,FMA-D,PHY-D

(7) ISMAIL MOHAMAN SANI BIO-C,CHE-C,PMS-B,PHY-E,ICT-C

(8) YASMINE BOUBA ENG-D,LIT-D,SBEF-B,HIS-C,ICT-E

(9) HARA DANIEL BIO-C,CHE-C,PMM-D,PHY-E,ICT-C

AZHINWI AMBESHU NJIMUWE

BIO-B,CHE-D,PMM-D,PHY-E,ICT-C

(10)

KHADIDJATOU DYA KOUBRA

BIO-E,CHE-C,PMM-B,PHY-E,ICT-C

(11)

(12) GODWE WAIBE ALAIN BIO-D,CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-D

NDAOKAI GUIDONA LUCRESSE

BIO-B,CHE-D,PMM-D,PHY-E,ICT-E

(13)

Passed In 4 Subjects: 24

(1) ABDOUL BAGUI BIO-A,CHE-A,GEO-A,ICT-A

(2) BIGOUMAI NGAIBI JOSEPH BIO-B,CHE-C,PMM-B,ICT-C

(3) TOKO KAMGA CHRISTIAN BIO-A,CHE-C,PMM-D,ICT-C

(4) DJUIDJE KAMTO NELLY BIO-B,CHE-C,PMM-B,PHY-E

(5) SAMBO SOKWA CONSTANT BIO-B,CHE-C,PMM-D,PHY-C

BOUBAKAR DIALLO ALI BADARA MOUSSA

ECO-C,GEO-B,PMS-C,ICT-D

(6)

(7) PATIENTINE DAGUEBA NADEGE ENG-D,LIT-C,FRE-C,HIS-C

(8) HAOUAOU SAIDOU ECO-B,GEO-C,PMS-E,ICT-C

(9) SAID ALIM HAMADOU ECO-B,ENG-E,GEO-D,HIS-B

(10) MAIDJARE DAYANG ANGELE ECO-C,ENG-D,LIT-E,HIS-B

(11) AYIKO EMMANUEL ISHAYA BIO-D,CHE-D,PMM-C,PHY-C

(12) ISMAEL FAD HAMIDOU ECO-C,GEO-D,PMS-D,ICT-C

(13) GOLIME BAGANAMA PARFAIT BIO-B,CHE-D,PHY-E,ICT-C

(14) MAGOU MAIFEGUE GLAWDYS ENG-C,FRE-D,HIS-B,ICT-E

(15) AHMED NASSIF BOUBAKARI BIO-B,CHE-E,PMS-D,ICT-C

(16) KODA CHRISTIAN YASSER BIO-C,CHE-D,PMM-D,PHY-D

(17) YOUMBI NGAMENI WILFRIED CHE-D,PMM-C,PHY-C,ICT-E

(18) MOUHAMADOU BACHIR ECO-D,GEO-C,PMS-D,ICT-D

(19) NKAL BERGO JACKIE FARIDA ECO-C,FRE-E,GEO-E,HIS-C

(20) NDICHO ROSWITTA NYAH ECO-E,ENG-E,LIT-D,HIS-C

(21) SENGHOR MOUSSA DICKO ECO-D,FRE-E,GEO-D,HIS-D

(22) MOHAMADOU OUMAROU BIO-E,CHE-E,PMM-C,PHY-D

(23) NGONG IRINE NKAH ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-C

(24) ANDREW OBINNA ENG-E,LIT-E,SBEF-D,HIS-E

Passed In 3 Subjects: 43

(1) TABEKO TABEKO KEVIN JUNIOR ECO-B,GEO-D,HIS-B

(2) GODWE KOSSIBE GISELE ECO-C,GEO-B,HIS-C

(3) ABA ABA JUNIOR BIO-B,CHE-C,PHY-D

(4) YACOUB MAHAMAT ECO-C,GEO-B,HIS-D

(5) NYUYSENE MOHAMMAD BARKAT ECO-C,GEO-D,HIS-B

(6) DJOULEYATOU SALIOU ECO-C,GEO-C,HIS-C

(7) REMKOU FABETO STANISLAS ECO-D,GEO-D,HIS-B

(8) ABOUBAKAR ECO-C,GEO-D,HIS-C

(9) NGUAZONG CHAFAC ZILIAN ECO-C,LIT-E,HIS-B

(10) YANTCHIEKA MOUSSA ESTHER ECO-C,GEO-D,HIS-C

(11) KEBTEBE BAIKAME LINDA BIO-B,GEO-E,ICT-D

(12) NKWAMBENG GUILLIAN BIO-B,CHE-D,PHY-E

(13) YAMBA MEDJE CLEMENT BIO-C,CHE-C,PMM-E

(14) SOP-EINGKA MASSI YABOYA ECO-C,GEO-E,HIS-C

(15) HAWADAK BRUNO CHE-E,PMM-B,FMA-D

(16) DOUZAKA BOUOBE FRANKLIN BIO-C,CHE-C,GEO-E

(17) KAWAINA DIGUERA AMOS BIO-C,GEO-D,ICT-D

(18) NGUAZONG EFUETLEFAC ZIDANE ECO-E,GEO-B,HIS-D

(19) ATEACHA AZENCHA THEORAYMA BIO-B,CHE-D,PHY-E

(20) ZO’O NGONO LOIC DURAND BIO-B,CHE-D,ICT-E

(21) TABE STEPHANIE ARREY BATE ECO-E,LIT-E,HIS-B

(22) WONOU MANTO IRYNA ECO-D,GEO-E,PMS-C

(23) ABDOURAMAN ALI ECO-E,GEO-D,HIS-C

(24) HAKHILOU SALAM KADRY ECO-D,GEO-D,HIS-D

(25) MOUHAMADOU SANI BIO-D,CHE-D,PHY-D

(26) TEZONG NGUEAGNI FRANKY ROSNY ENG-E,FRE-E,HIS-C

Page 45 of 249

2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL

Passed In 3 Subjects: 43

(27) SESSO GORSOU ARTHUR ECO-D,GEO-D,HIS-E

(28) VAIDAM TATIANA BARAYA ENG-D,FRE-E,HIS-D

(29) FARHATOU GUYAT ZAWAI LIT-D,FRE-D,HIS-E

(30) FEH VERA KWELLA NDAHLEIN ECO-E,LIT-E,HIS-C

(31) MOUSSA HADI JULES ECO-E,GEO-E,HIS-D

(32) NDICHO MIREILLE SEH ECO-E,GEO-E,HIS-D

(33) ABDOUL NASSER NDJIDDA ECO-E,GEO-E,HIS-D

(34) BA-NWANE TAOWA ESAIE ECO-E,GEO-E,HIS-D

(35) FRANCIS JOHN BIO-E,CHE-D,PMM-E

(36) LADDY DIGARA TCHENKAMG YESSICA ECO-E,GEO-D,HIS-E

(37) DUBEN MIRANDA BUASAR ECO-E,LIT-E,HIS-D

(38) FANTA MBEKERE LIT-E,SBEF-E,HIS-D

(39) DJAFAROU AMINOU BIO-E,GEO-E,ICT-E

(40) MONDAY JEMES ECO-E,GEO-E,HIS-E

(41) KIN ATEH WHITNEY PRIDE ENG-E,LIT-E,HIS-E

(42) TIENTCHEU TOMTA GELASE MARIE CHE-E,PMM-E,PHY-E

(43) BOULOUM COLLIN ECO-E,GEO-E,ICT-E

Passed In 2 Subjects: 26

(1) KIOSSI WOMO CLEMENT ECO-B,HIS-B

(2) BELBELE SIDONIE BIO-B,CHE-C

(3) HADJA MAIRAMOU ALH ABDOU BIO-C,GEO-C

(4) NUBIHGA LANGMIA CALVERT BIO-B,GEO-E

(5) DJOUMESSI JEAN PRISCIL ECO-B,GEO-E

(6) ROMNO CHRISTIAN BIO-D,CHE-C

(7) YAKADAM AMEL SBEF-D,HIS-C

(8) YEUGOUM METISSA DIANA LIT-E,HIS-B

(9) ETONGWE LENYA ETONGWE GEO-D,HIS-C

(10) MOUMBE FRANCOISE FRANCK ELSA ECO-D,HIS-C

(11) TCHIENTCHEU NGANGOUM ERFKINE CARRICK BIO-D,CHE-D

(12) ASSAIMEY VICTORINE ECO-E,HIS-C

(13) BADAWE BELLO FRE-E,HIS-C

(14) HAMADOU NFOR ECO-D,HIS-D

(15) NJEGANI DONARD NGALA BIO-D,CHE-E

(16) HAPSATOU MBAMMIYA SADJO ASSINE LIT-E,HIS-D

(17) OUAMBO NEUKAM GERALD PMM-D,PHY-E

(18) HADIDJATOU BARKINDO LIT-E,HIS-D

(19) FATOUMATA BINT ABOUBAKARY SBEF-D,HIS-E

(20) LONTSIE DJOUA MUREILLE STEVE LIT-E,HIS-D

(21) TCHOUTO KAIGAMA GILLETTE ECO-E,HIS-D

(22) SAKAVA JONATHAN BIO-D,PMM-E

(23) NGO BIKOK SOUAD ALICE GEO-E,HIS-E

(24) DIONA DON ARTHUR TOUKOU I FRE-E,HIS-E

(25) CLINTON NKWINJEH FOWANKO CHE-E,PMM-E

(26) MAIMOUNATOU YAWATA SADJO ASSINE ECO-E,HIS-E

Centre No: 11138 Government Bilingual High School Bertoua

Regist: 249, Sat for 2 or more Subjects: 249, Passed : 210

% Passed : 84.34, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 23

TIOMELA LYZEREINE TCHOUANWO

BIO-B,CHE-B,PMM-A,PHY-A,CSC-C

(1)

(2) ABANDE VIOLET DIONE BIO-B,CHE-A,PMM-A,FMA-C,PHY-B

NDELOGAKEH DANIEL NDABOSE

CHE-C,PMM-A,FMA-B,PHY-A,CSC-D

(3)

TALIKONG MARION MUYANG

BIO-A,CHE-B,PMM-C,PHY-B,ICT-C

(4)

TENNYUY LUCIEN KEIVESA-AH

ECO-A,ENG-E,LIT-D,HIS-B,PHI-B

(5)

(6) SAH CRUZ NYIMANEKE ECO-D,ENG-B,GEO-C,HIS-B,ICT-C

(7) JUA ROBERT RENYI BIO-C,CHE-C,PMM-B,PHY-C,ICT-C

(8) YOKEU MENSI ELISEE CHE-C,PMM-A,FMA-C,PHY-B,CSC-E

(9) ST CHARLES NGOMENDE ALOMBAH

ECO-B,ENG-E,LIT-E,HIS-B,PHI-B

KOWO MARY AMELA NJINGE

BIO-B,CHE-C,ENG-E,PMM-C,PHY-C

(10)

(11) TACHI JOY NKANGSEN ENG-E,LIT-C,FRE-D,HIS-B,PHI-B

(12) ATANGA BRANDON BIO-C,CHE-C,PMM-B,FMA-E,PHY-D

FONGANG NANDJO PASCAL LIAM

BIO-B,CHE-C,PMM-D,FMA-E,PHY-C

(13)

(14) ANDWI LAWRENCE ANDWI BIO-D,CHE-D,PMM-B,PHY-D,ICT-C

YONTA MOFOR EMMANUEL FOMAT

CHE-D,PMM-B,FMA-D,PHY-D,CSC-D

(15)

(16) SAH YURI KOR-NYUI ECO-C,ENG-C,GEO-D,HIS-D,ICT-D

(17) SUH STEPHANIE NCHANG ECO-C,ENG-D,LIT-C,HIS-C,REL-E

(18) RODRICK KOMBE ALIBE ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-B,ICT-D

ZONGA-BIRO AMINA REBECCA

ENG-D,FRE-C,GEO-E,HIS-E,PHI-C

(19)

NDJIKE TCHOUTANG STELLE MANUELA

BIO-E,CHE-E,PMM-C,PHY-C,CSC-E

(20)

(21) TEMBAN ELIZABETH AJECK ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-C,PHI-C

(22) MBAKU LOUIS NWACHANE ECO-D,ENG-E,GEO-E,HIS-D,PHI-D

(23) MEZATIO JORDAN ARTHUR BIO-D,CHE-E,FRE-E,PHY-E,ICT-D

Passed In 4 Subjects: 71

(1) BELTIN LEYNYUY ENG-B,LIT-C,HIS-B,PHI-A

(2) ADAMOU DAVID-KINGS BABA ECO-A,GEO-B,HIS-A,ICT-D

(3) BOBAH CLINTON KOHTEM BIO-B,CHE-B,PMM-B,PHY-B

(4) NYONG SYNORINE MBAYI ECO-C,LIT-C,HIS-B,PHI-B

(5) MBELLEM GARBA PARFAIT BIO-A,CHE-C,PMM-D,PHY-B

(6) ALKALI BARKA MALACK BIO-D,CHE-B,GGY-B,ICT-B

ABIYE YAKANA DIVINE HENRIETTE

BIO-C,CHE-C,PMM-A,PHY-C

(7)

(8) OBIAKO BLANDISH ETENGENENG ENG-D,LIT-B,FRE-C,HIS-B

(9) LEM IRENE MBUH ECO-C,GEO-B,HIS-B,PHI-D

(10) BONGBEN VERONICA KINYUY ECO-C,ENG-B,LIT-C,HIS-C

(11) EFUETMECHE SUZI BIO-B,CHE-C,PMM-C,PHY-C

TAKEDJO MANFOUO DAVINA AUDREY

ECO-C,GEO-C,HIS-B,PHI-C

(12)

MANGO MBOGNOU VALENCE TRUSYLE

LIT-D,FRE-C,HIS-B,PHI-B

(13)

(14) KIMA ELVIRA ARRAH BESSEM ENG-D,LIT-D,FRE-B,HIS-B

ASSAHA SEGNOU RONALD WICKEL

ECO-C,GEO-C,HIS-C,ICT-C

(15)

(16) SENGHO SHERON ABONGHO N ECO-B,GEO-C,HIS-C,ICT-D

(17) NUNWA BEBILA BIO-B,CHE-B,PMM-D,PHY-D

DOHMATOB CYNTHIA KAH-PENSIGA

BIO-D,CHE-C,PMM-C,PHY-B

(18)

(19) DIANG APAULINUS MUTIIH BIO-B,CHE-C,PMM-D,PHY-C

(20) DJOMS WOLFENSON CHE-D,PMM-A,FMA-D,PHY-D

(21) OKET JUNIOR HILARIS ANITA ENG-D,LIT-D,FRE-C,HIS-B

(22) PUFUNG VINA THERESE YEFON BIO-B,CHE-C,PMM-D,PHY-D

(23) SELAGSA MOFFO SERGEO CHE-E,PMM-B,PHY-C,CSC-C

(24) FOPA TANEKO FRANCKY LOVY ECO-C,GEO-B,HIS-C,PHI-E

(25) FONKEM AMINAKE FRANK BIO-A,PMM-D,PHY-C,CSC-E

(26) ZOCK BARAN JOSEPHINE ENG-E,LIT-B,FRE-C,HIS-C

(27) NINTAI HERMANN TUNGE ECO-E,ENG-C,LIT-C,HIS-B

(28) TAMBAH PRIDE NUGA BIO-D,CHE-D,PMM-C,PHY-C

(29) VIBAN VENYUY MIRANDA ENG-E,LIT-C,HIS-D,PHI-B

(30) SAH PEARL BAYUNG BUNJI ENG-C,LIT-C,FRE-E,HIS-C

(31) AKANDE RAWLINGS AZAH BIO-C,CHE-C,PMM-D,PHY-D

(32) FORTI BLANDINE LEPSIA BIO-C,CHE-C,PMM-D,PHY-D

(33) AKWA KAREY-OLGA CHE BIO-E,CHE-C,PMM-C,PHY-C

(34) TIAYA NYOMENE BIDOANE ENG-E,LIT-C,FRE-C,HIS-C

(35) AWA MAKUMCHE MFOKOU NELY LIT-E,FRE-E,HIS-B,PHI-B

(36) NCHACHEMBE CHERIFAT LIT-D,FRE-E,HIS-D,PHI-B

(37) DION OKASSIE REINE YOLANDE ENG-E,LIT-E,FRE-C,HIS-B

(38) NGWA EMELINE LUM BIO-D,PMM-E,PHY-C,ICT-C

(39) ATANGANA EDOUARD CARMEL CHE-D,PMM-B,FMA-D,PHY-E

(40) JOYCELINE NGWENGANG ENG-E,LIT-D,FRE-C,HIS-C

(41) FUH CLIFF FUHCHE ECO-E,GEO-C,HIS-C,ICT-D

Page 46 of 249

2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL

Passed In 4 Subjects: 71

(42) MBOMBE JORESSE ECO-E,GEO-D,HIS-D,PHI-B

(43) YONG CHRISTABEL KEBLE ECO-E,GEO-E,HIS-C,PHI-C

(44) HAZILATU WIYKIYNYUY ECO-E,ENG-E,GEO-C,HIS-C

(45) YOUNOUSSA ISMAILA CHE-E,PMM-C,FMA-E,PHY-C

(46) ETTA JAMES ENOW ECO-D,GEO-C,HIS-D,REL-E

(47) NAPO MARIE WAMBA VANESSA ECO-C,GEO-D,HIS-D,PHI-E

(48) JOYCE VOILET KEMJEEY ECO-D,ENG-E,LIT-E,HIS-B

(49) FANG DESLINE NASEN ENG-E,LIT-D,FRE-E,HIS-B

MOMPALA SOUNG LOTHAR GHISLAIN

ECO-E,GEO-D,HIS-B,PHI-E

(50)

(51) TCHOUALA EMMANUEL MERVEIL CHE-C,FRE-E,PHY-E,CSC-C

(52) TEAGUE BENG FRANCKLIN BIO-E,CHE-D,FRE-E,ICT-B

(53) CHITWAH ETHELBERT GWAIN ECO-D,GEO-E,HIS-D,PHI-C

NTSOMPENO ANAMI ESTELLE VANELLE

ECO-E,LIT-D,FRE-E,HIS-C

(54)

FEMDA TAGASING MPESSIE CREYOLLE

ECO-E,FRE-D,GEO-D,HIS-D

(55)

FOUELEFACK KENFACK NININE BRENDA

ENG-E,LIT-E,FRE-B,HIS-E

(56)

(57) MAKUETE NANGUE ADELAIDE ECO-E,GEO-D,HIS-D,PHI-D

(58) CHINEPOH CLINTON NKEZI ECO-E,GEO-E,HIS-B,PHI-E

OMGBA AYEMEYEME BARBARA HILLARY CHANCY

ECO-D,FRE-D,GEO-E,HIS-D

(59)

(60) ADAMU MOHAMMED BIO-E,CHE-D,PHY-D,ICT-D

(61) AJOABOUGHO LOIC STEVE BIO-D,CHE-C,PHY-E,CSC-E

(62) NJWENG STELLA MUNAKWA ECO-E,ENG-E,LIT-D,HIS-D

NTOLO DJABOU JULIENNE LABONTE

ECO-E,FRE-E,GEO-E,HIS-C

(63)

(64) NGWA JEAN CLAUDE AZINWI ECO-E,GEO-E,HIS-C,PHI-E

(65) SAADATOU BAKO MAHAMA ECO-D,ENG-E,GEO-D,HIS-E

(66) NYUHGI BLESSING NJESI ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-C

(67) BILOUNGA EBOLO HONORINE VERA ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-D

(68) AKAMBA PIERRE ELYSEE BIO-E,CHE-D,FRE-E,GGY-E

(69) VOUMIA BANEKE EMILIE AUDREY ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-E

(70) KAMMOGNE YVANNA ECO-E,FRE-E,GEO-E,HIS-E

TOUSSI OUMAROU THERESE ADELAIDE

ECO-E,GEO-E,PMS-E,ICT-E

(71)

Passed In 3 Subjects: 66

(1) CHIA CONSTANCE ANKIAMBOM BIO-B,CHE-D,GGY-B

(2) ANUONO JOYCELINE KEGENG ECO-B,PMS-C,ICT-D

(3) ANANGAFAC FRICS ABESO BIO-C,CHE-D,GGY-B

(4) RELINDIS MEYANG MUGRI ECO-C,GEO-B,PMS-D

(5) PETIENCE TATAMUWENKI NGAUNYUI ECO-C,GEO-D,PHI-B

(6) YUVEN FELICITY NYUYDZEWIRA ECO-D,GEO-C,HIS-B

(7) TANG DORIS CHOU ECO-B,ENG-E,GEO-C

(8) SHU ASOH AFANWI BIO-D,CHE-C,PHY-C

(9) AGWO RELLINDIS ABEN ECO-C,GEO-E,HIS-B

(10) FANGAJAI HANIFATU KERNYUY BIO-D,CHE-C,GGY-C

(11) IBRAHIM MOUSSA ECO-C,GEO-C,PHI-D

(12) ATUMEMBOM EMMANUEL GEMOH ECO-D,GEO-C,ICT-C

(13) NKEMTAJI REGINA NKWONG BIO-E,CHE-C,PMS-B

(14) NGANKE LEVISIA ECO-B,GEO-E,HIS-C

(15) BAIYE BLANCHE EBANGHA ECO-D,HIS-D,PHI-B

(16) AWOE AWOE PAUL ALEXANDRE ECO-C,GEO-D,PHI-D

(17) TIMTI OLIVIA KAIN BIO-E,CHE-C,GGY-C

TONGWANG WAKEU BRODON FRESNAILE

BIO-B,CHE-D,GGY-E

(18)

(19) BOMBATA BOKALI DELPHINE BIO-C,CHE-E,PMS-C

(20) FONKENG ROSTAND TEMBI ECO-E,LIT-D,HIS-B

(21) TAKU EPAFITHA NGWA BIO-D,CHE-C,PHY-D

(22) TEBEN FRANCIS KWENE LIT-D,FRE-E,HIS-B

(23) TEM VALARY KANG ECO-C,ENG-E,HIS-C

(24) AWOUATSA LINA MARLEINE CHE-D,PMM-C,PHY-D

(25) CHI BRIAN LONGCHI ECO-E,GEO-D,HIS-C

(26) NGOTO SANDRA JOAN DIONDA ECO-E,GEO-D,HIS-C

(27) EBOA SAHNCHINI BIH BIO-D,CHE-D,GGY-D

(28) GEH SHEILLA NGAM ECO-E,GEO-C,HIS-D

LONTSI TCHOUPOU NATHANAEL MESMER

BIO-D,CHE-E,PMM-C

(29)

(30) BENYOMO PEE PIERRE FRANGE ELOISA ENG-D,FRE-D,HIS-D

(31) MANFOUO KUETE ROMEO FRANCK PMM-C,PHY-D,CSC-E

(32) MBUH CHRISTABEL NAH BIO-B,CHE-E,PHY-E

(33) SHU VANESA BIH ECO-D,LIT-E,HIS-C

(34) AZIMI BEKA FANY DENISE BIO-E,FRE-D,GGY-C

(35) MENKABA MEDJOUNO AUDREY BIO-C,FRE-E,PHY-D

(36) MBAH JUNIOR KENFACK BIO-D,PMM-D,PHY-D

(37) NFOR ONORINE OJEI BIO-C,CHE-E,PHY-D

(38) YONTA DAPA VALDECE DIANDRA BIO-E,CHE-E,GGY-C

(39) NOSSI TENESSO GILDAS AUDRAY BIO-D,CHE-D,PHY-E

(40) AYAFOR BROWNSON FOZOH BIO-D,CHE-D,PHY-E

(41) MEWENANG FOTSO YEMIMA ECO-E,GEO-D,HIS-D

(42) ESSINDI JEAN PAUL GAEL ECO-E,GEO-E,HIS-C

(43) FOTSING SIGNE MACKEL GIRESSE BIO-E,CHE-D,GGY-D

(44) KAMO KAMPI ULRICH JOEL BIO-C,PMM-E,PHY-E

(45) YEKABONG NGWENWACK CAROL ENG-E,LIT-E,HIS-C

(46) NANA NKWESSEU SABINE MURIEL CHE-D,PMM-D,PHY-E

OKODO DAOUDA VII JEANNE D’ARC NAISSA

LIT-E,FRE-D,HIS-D

(47)

(48) ELIAS NKENG NKEH ECO-E,GEO-D,HIS-D

(49) YEBGA SAMNICK ALBERT MAGLOIRE GEO-E,HIS-C,PHI-E

(50) NYAPOMBE MILIESSE SYNTYCHE VICTOIRE LIT-E,HIS-D,PHI-E

(51) KAMWO MBIEDA CHIVA LOVELYNE BIO-D,PHY-E,ICT-E

(52) TCHOUODJAN KAMAYOU INES ENG-E,FRE-D,HIS-E

(53) ACHEMETYAE DANIEL KEVIN BIO-E,CHE-D,FRE-E

(54) NSAMBUH SAKINATU FONYUY ECO-E,LIT-E,HIS-D

(55) ZAMENGONO BALBINE AUDREY LIT-E,FRE-D,HIS-E

(56) NCHIENYI CARINE NONOH ECO-E,GEO-E,HIS-D

(57) PIANTA KEMEKA MERLINE ECO-D,GEO-E,HIS-E

KENMEUGNE IMANDY MADELEINE JUDITH

BIO-D,FRE-E,GGY-E

(58)

(59) SOUNKOU MBENG MIRABELLE ECO-E,GEO-D,HIS-E

(60) OLUCHUKWUKA LOVELYN NWANKWOR ECO-E,HIS-D,PHI-E

(61) GUIMGO TSANA DILANE FRE-E,GEO-D,HIS-E

(62) FEUSSOM FRANCOIS MARSHALL CHE-E,ENG-E,FRE-D

(63) AWONO EFFA CLAUDE MANUELA ENG-E,LIT-E,FRE-D

(64) MBANG NDOUNG ALIX FABRICE BIO-E,FRE-E,GGY-D

(65) ATANGANA NGABA DIEUDONNE ECO-D,GEO-E,PMS-E

(66) GBEMENDI BOKOH CHRIST DILANE FRE-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 50

(1) NGEH GLEN NGANDI BIO-C,GGY-B

(2) ZOK GUY CHRISTIAN BIO-B,CHE-C

(3) TANGKO GILLES BERINYUY BIO-D,GGY-B

(4) MESSE NGOUFACK STERVY CARELLE BIO-C,GGY-C

(5) NGOUTANE AWAWOU JIHANE BIO-E,GGY-B

(6) YAMB SABELA PIUS CHRISTOPHE CHE-D,GGY-C

(7) TACHIM MINSOZO THIERRY ZIDANE ECO-C,ICT-D

(8) ATEHAWUNG BETRAND GEO-E,HIS-B

(9) KEMPE SOUMELE MANASSE GEO-D,HIS-C

(10) FOKOU SIKATI JAURES AURELIEN BIO-D,PHY-C

(11) ASSENG KOFFI STEVE BERTRAND BIO-E,GGY-C

(12) MANDA AMANE JOHANNA ANGE MELISSA BIO-E,GGY-C

(13) OKALA EMINA ASHLEY FRE-E,GGY-C

(14) WAFFO TENE BLAISE BIO-E,GGY-C

(15) NINTAI JORDAN FUNYI ECO-E,PMS-C

(16) OBI MICHAEL NTUI CHE-E,GEO-C

(17) MITOFE GOMBA JILL PASCAL BIO-E,GGY-C

(18) NDENGUE AVOM MARIE LAURE BIO-D,CHE-E

(19) ERIKA MBONE AGBWO ECO-E,GEO-D

(20) NDZEGHAH ATANGA SHALLOT LIT-E,HIS-D

(21) MICHEAL EBENEZER BIO-E,CHE-D

Page 47 of 249

2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL

Passed In 2 Subjects: 50

(22) YEFOUE NGOUANET THERESA LEODA FRE-E,HIS-D

(23) LEMA OLINGA PERSIDE ADELE PMM-D,PHY-E

(24) MULUH SANDRA MESHI LIT-E,HIS-D

(25) ITEKE CATHERINE NASERI LIT-E,HIS-D

(26) LEKEUFACK BENG YVAN BIO-E,FRE-D

(27) NGRIMA BLESSING METOKO BIO-E,ICT-D

(28) NKAFOR EMMANUELLA FORLACK BIO-D,PHY-E

(29) RODRIQUE FUL TIM BIO-D,GGY-E

(30) MOUSSA APANDE SEVERIN ECO-E,HIS-D

(31) MAGHAILEOK BRIAN FIEGHO BIO-E,GGY-E

(32) MOMFOW ROSITTA CHA MALUMANYI LIT-E,HIS-E

(33) NEH COURAGE NJI ECO-E,PHI-E

(34) NDIALELOH ZINGWA THOMAS BIO-E,PHY-E

(35) KUMA RUDOLF NDAH CHE-E,PHY-E

(36) MBOENE BILAI MARIE ROGER JAVELIE FRE-E,HIS-E

(37) AFOU ANABA PRISCILLE BIO-E,CHE-E

(38) ONGHAYENE ETHEL ANGWABU ENG-E,GEO-E

(39) YEPGOUE MANUELLA DALSOVINE ECO-E,FRE-E

(40) NGAZANG ONDOUA JUSTINE FLEUR REINE PHY-E,CSC-E

(41) LEKELEFAC FLOURBERT LECHINDEM BIO-E,GGY-E

(42) LOVETTE LASHEH LIT-E,HIS-E

(43) AZIA MEIGALI PAUL CYRILLE BIO-E,FRE-E

(44) WEMBE GERMAIN RONALDO GEO-E,HIS-E

(45) FEUTSA TESSOP PASCAL JUNIOR PMM-E,PHY-E

(46) NDI JEAN FERRY BIO-E,PHY-E

(47) ENGUENE BIKOLO NGUINI M-NOEL ARLETTE ENG-E,LIT-E

(48) NGUIONKOING MFAIN ARMEL BIO-E,PHY-E

(49) ESSOUMBA NDJE VICTOR LOIC ENG-E,HIS-E

(50) NGEH GIYOH KONGNYU CHE-E,ICT-E

Centre No: 11143 Saint Pauls Bilingual Comprehensive College

Nkwen

Regist: 94, Sat for 2 or more Subjects: 92, Passed : 82

% Passed : 89.13, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 11

(1) NKEFOR NJUKANG ROSITA BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-C,PHY-B

(2) ANNAMARIA NGUM WANJI BIO-B,CHE-A,PMM-A,FMA-C,PHY-C

(3) VANESSA BERINYUY BIO-B,CHE-C,PMS-A,PHY-D,CSC-D

(4) TANGTOH CLAUDETTE BIO-B,CHE-C,PMM-B,FMA-E,PHY-D

BILLA DULCIBELLA BOMKI KAH

BIO-B,CHE-D,PMM-B,FMA-E,PHY-D

(5)

NJINGTI FABRICE YUHSENYU

ECO-D,ENG-C,GEO-D,HIS-C,ICT-C

(6)

DIANGHA BETRAND TIMGUM

BIO-D,CHE-D,PMM-B,FMA-C,PHY-D

(7)

KUM HENI CHRISLLA LIMNYUY NNAM

BIO-D,CHE-D,FSN-B,GGY-C,ICT-E

(8)

(9) CHI THIERRY BIO-D,CHE-D,PMS-C,PHY-E,ICT-B

KENGMO NKEMUBUH JENNIFER

BIO-C,CHE-D,PMM-B,FMA-E,PHY-D

(10)

(11) LUM LARISSA CHO BIO-D,CHE-E,PMS-D,PHY-E,ICT-E

Passed In 4 Subjects: 28

(1) SONDE CHINEBU MARIE BIO-A,CHE-A,PMS-B,PHY-C

(2) CHOVES JESSE NKINYAM ECO-B,ENG-B,GEO-A,HIS-B

(3) BODEH MILVIA MENSIH BIO-B,CHE-D,PMS-A,PHY-D

(4) OSMANUOU BRANDON ELAME BIO-B,CHE-C,PMM-C,PHY-C

(5) TAMUGRI EDGAR SEMA ECO-B,GEO-D,PMS-B,ICT-C

(6) LEHNA FANNIE DEVALA BIO-C,CHE-D,GGY-C,PMS-B

(7) MATOLY EARNEST ABOSOM ECO-C,GEO-C,PMS-C,ICT-C

(8) LUIZZA NGUM TAKWI BIO-D,CHE-E,FSN-A,GGY-C

(9) BIME ROBERTSON GHAKANYUY BIO-D,CHE-D,FSN-B,PMS-C

(10) NENG PETER-JUNIOR ANZEH BIO-C,PMM-D,PHY-D,ICT-C

(11) POWAH BORIS KUSHINENHO BIO-D,CHE-D,PMM-C,PHY-C

(12) AZEH ZELA NCHANG BIO-D,CHE-D,FSN-B,ICT-D

(13) CHI HUBERT KAIDIN CHEO BIO-D,CHE-D,FSN-A,PMM-E

NGO KONA ROUDY JORDANNE NAH

BIO-D,CHE-D,FSN-B,GGY-D

(14)

(15) NYUYKONGMO KATHLEEN KIKA BIO-B,CHE-E,PMS-C,PHY-E

(16) SAMGWA LIWA CARLSON BIO-D,CHE-E,PMS-B,PHY-E

CHEFOR AUSTIN GENTLE FUNDOH

BIO-D,CHE-D,PMS-C,PHY-E

(17)

(18) TSE MICHAEL FATH NKWETE ECO-E,GEO-D,PMS-C,REL-D

(19) NGOUMLACK KENNE NADINE BIO-D,CHE-E,PMS-B,PHY-E

(20) MANITOH MIRIENE BIO-C,CHE-E,PMS-D,PHY-E

(21) NJONG CHELCY LIMNYUY ECO-E,ENG-D,LIT-D,HIS-D

(22) LOIS KUH PENDA EWOLE BIO-C,CHE-E,PMM-D,PHY-E

(23) FANYUY BERYL WIYKIYUYUY ECO-D,ENG-D,LIT-E,HIS-D

(24) SUZIE O’QUINN JEMUEL MIBANG BIO-C,CHE-E,PMM-E,PHY-E

(25) BANYE MILTON DZELAMONYUY BIO-D,CHE-E,PMS-E,ICT-D

(26) NGWAIN PETER – CANISIUS NSOM ECO-E,GEO-D,HIS-E,ICT-E

(27) AFUMBOM MICHAEL FUCHI BIO-E,PMM-D,FMA-E,PHY-E

(28) GHOGOMU JINUI BIO-E,CHE-E,PMM-D,PHY-E

Passed In 3 Subjects: 23

(1) LATAR BRIAN SHALLANYUY BIO-B,CHE-D,ICT-B

(2) VENESSA SUI-BERKA SENDZE ECO-C,ENG-C,GEO-C

(3) AKENJI GILDAS FONGWEN CHE-D,PMM-B,FMA-D

(4) ANUATEZI SANDRA NGIFOR BIO-C,CHE-D,PMM-C

(5) BUHARI MOHAMED SHANUNU BIO-C,CHE-D,PHY-C

(6) FRUASAFOR IAN NAH ECO-C,GEO-D,HIS-D

(7) KATHY-NELLY MOJOKO WAMFOR ECO-E,ENG-B,HIS-D

(8) NUGH CYNTHIA TEBOH ENG-C,LIT-D,HIS-D

(9) KONGNYUY ABERTINE BERKA ECO-D,HIS-D,REL-C

(10) SHEHTANG BERTRAND NKWANUI ECO-C,GEO-E,HIS-D

(11) NDIANGO BELTINA MINGO ALLIANCE BIO-B,PMM-E,PHY-E

(12) FONCHAM ANNITA YIENGIEH NAHLE CHE-E,PMM-C,PHY-E

(13) FOLA THALYA DELORIS THERESE BIO-E,PMM-D,PHY-D

(14) MBEH DELPHINE PIH ECO-E,HIS-D,REL-D

(15) SWIRRI BRANDIE NJI BIO-E,CHE-E,GGY-C

(16) BARAH FONDZE NYUYDZE TAR FSN-D,PMM-E,PHY-E

(17) KONGYUF SANDRA ASHERI ECO-E,HIS-E,REL-D

(18) BINWIE LELITIE ECO-D,HIS-E,REL-E

CHRISTIEN NKENGWE ALUSOHMBOM BUWAH

BIO-D,PMM-E,ICT-E

(19)

(20) GAHBIH BERCLINE ABONGE ECO-E,ENG-E,HIS-D

(21) WIRKOM DONALD LEENYUY BIO-E,GGY-D,ICT-E

(22) MONICA KILA VEGA ECO-E,GEO-E,ICT-E

(23) TANYU STANLEY NCHUKWI ECO-E,GEO-E,ICT-E

Passed In 2 Subjects: 20

(1) BUNJOH BAKHITA LOVENNA LEHMBEH FSN-C,GGY-C

(2) LONTUM LIONEL AYENIKA BIO-B,PMS-D

(3) KONGNYUY ARNAUD SEVIDZEM BIO-D,GGY-C

(4) KONGNYUY ASHERINYUY VERLA BIO-C,GGY-D

(5) NGENSO KEMANN FABRICE HIS-D,PHI-C

(6) NGEFOR VANISSA TANWIE ECO-D,HIS-C

(7) WOLANI ROMARIC FONYUY PMS-C,ICT-D

(8) ACHINUI DONALD BIO-D,ICT-D

(9) SAMJIA LIWA CALVIN FSN-C,GGY-E

(10) AFANYUY DERICK NFOR BIO-D,PMS-D

(11) CHENWI FIDELIS CHE BIO-E,GGY-C

(12) NGU DALIFARD ASONGWED ENG-D,HIS-E

(13) SHERINYUY LARISA HIS-E,REL-D

(14) LONTUM LAURETA TATINYUY ECO-E,HIS-D

(15) NYUYFONI GLEN KONG GEO-D,HIS-E

(16) YONDOH NDZEMBOMINYI BLANCHE BIO-E,CHE-D

(17) FUL GAIUS JAM ECO-E,HIS-D

(18) ANABEL SIMBAM ECO-D,HIS-E

(19) TAMASANG LIONEL AKEMNGWA CHE-E,PHY-E

(20) NAFISATU HARUNA UMARU BIO-E,GGY-E

Page 48 of 249

2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL

Centre No: 11145 Government High School Idenau

Regist: 1, Sat for 2 or more Subjects: 1, Passed : 1

% Passed : 100.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 2 Subjects: 1

(1) MOSES CHULLEY ASEI ECO-E,HIS-E

Centre No: 11151 Government Bilingual High School Atiela

Regist: 131, Sat for 2 or more Subjects: 130, Passed : 98

% Passed : 75.38, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 2

(1) SUH PIERRA LUM BIO-A,CHE-B,PMM-B,PHY-D,ICT-B

NYINGCHO EMMANUEL ABONG

ECO-D,ENG-D,GEO-B,HIS-C,ICT-C

(2)

Passed In 4 Subjects: 24

(1) BINWIE FANUELLA SHU BIO-B,CHE-C,FSN-B,ICT-B

(2) NYUYSHU MARLINE YUFENYUY BIO-B,CHE-C,PMM-B,PHY-C

(3) FONYUY ZENO FONDZEYUV BIO-A,CHE-B,PMM-C,PHY-D

(4) NGALA DAISY-SONIA MUNCHEP BIO-B,CHE-B,PMM-C,PHY-C

(5) ABAHNICK CHANCELINE ECO-B,GEO-B,HIS-C,PHI-C

(6) KONGNYUY SPELLIAN NSOYUNI ECO-C,GEO-D,HIS-B,PHI-B

(7) LENDZEMO PELLY-RAY KINWIE ECO-C,GEO-C,HIS-C,PHI-C

(8) BEBANG VANISA NGUM ECO-C,LIT-D,HIS-D,PHI-B

NKWAGOH MYRA NCHRANJUERE MBAH

ECO-C,ENG-D,GEO-D,HIS-C

(9)

(10) CHOH-TAKU REMYLENE LUM ECO-E,ENG-B,GEO-E,HIS-C

(11) NDIFON DELVINE NKAIMBI ECO-D,ENG-D,LIT-E,HIS-B

(12) KONGNYUY JOY TSENGHE ECO-D,ENG-B,LIT-E,HIS-D

(13) NGU JESSICA FRINWIE ECO-D,ENG-D,GEO-D,HIS-D

(14) MBUTI BRIGHT ECO-D,ENG-E,GEO-C,HIS-D

(15) BOSE MINATE BOOME ECO-D,ENG-E,GEO-C,HIS-D

(16) DEFFO BRANHAM JUNIOR BIO-B,CHE-D,PHY-E,CSC-E

(17) NGWA EMILE NDIMBE BIO-E,CHE-D,FSN-C,GGY-E

(18) KEJIKA ANICET ECO-D,ENG-D,LIT-E,HIS-D

(19) NFORMI YUHSINYU YENDA ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-C

(20) WAKILI BRENDA MUSAH BIO-E,FSN-C,GGY-E,ICT-E

(21) BANTAR FABIAN NGINYN ENG-E,LIT-E,HIS-E,REL-C

(22) NGALA VILMA GOOH ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-D

(23) DINAYEN SUNITA KANLA ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-D

(24) FUNWIE BRIAN ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-E

Passed In 3 Subjects: 45

(1) NDONGHO VIOLET NJONG ECO-A,GEO-D,HIS-C

(2) SUH MICHAEL NCHIAMBI BIO-C,CHE-C,ICT-B

(3) JAFF BLAISE BERINYUY ECO-C,GEO-C,HIS-C

(4) MBI EMMANUELLA VUGHOSE ECO-B,GEO-C,HIS-D

(5) ATANCHE SIRRI SANDRA ECO-C,GEO-B,HIS-D

(6) NFON NARCISSE GHISLAIN NYOHNULO BIO-C,CHE-D,ICT-B

(7) FONYUY ZITA BURINYUY ECO-C,GEO-D,HIS-B

(8) ATANGA VAROLINE LEM ECO-C,GEO-C,HIS-D

(9) MUKUM TEKA BRANDON ECO-B,GEO-D,ICT-D

(10) FUL JERODINE KESHEI ECO-B,GEO-D,PMS-D

(11) CHINJI MARBEL NJARBU ECO-B,LIT-E,HIS-C

(12) EARL=MILLEN TOH AKWE BIO-C,CHE-C,PHY-E

KOTIM AUGUSTINE JUNIOR WIRDZENYUY

BIO-D,CHE-C,PMM-D

(13)

(14) ANSAHMBOM BETRAND LOAH ECO-D,GEO-C,HIS-D

(15) TASSSI ANTUANET NGWEH BIO-D,CHE-D,FSN-C

(16) WALTER CAMEL LOIQUE BEZENG ECO-C,GEO-D,HIS-D

(17) KAKAH DELPHINE YAFE ECO-D,GEO-C,HIS-D

(18) CHEKENDE STEPHANIE REGINE BIO-E,FSN-C,GGY-C

(19) DELPHINE NYANGHACHI BIO-C,CHE-D,PMS-D

(20) PIZIEH IRENE MEGHA ECO-D,GEO-E,HIS-C

(21) TENDONGMO OTAVIE CHE-E,FSN-D,PMS-C

(22) HADI SHALIHU IDRIS ECO-C,GEO-E,HIS-D

(23) CHI CHELSIE FRI ENG-C,LIT-E,HIS-D

(24) KILESEN BRIGET NJENYOH ENG-D,LIT-D,HIS-D

(25) NKEH MAVEL ENKWI ECO-D,GEO-D,PMS-D

(26) KPUYUF KINGSLEY FAMJANG ECO-D,GEO-E,HIS-D

(27) TAFON DERICK NKUH ECO-E,GEO-E,HIS-C

(28) JAMBA ANITA RINGNYU BIO-D,CHE-D,ICT-E

(29) ADONG MARISKA CHICK ECO-E,GEO-D,HIS-D

(30) NOCHEMBOU HOSEA TONSONG ECO-E,GEO-E,HIS-C

(31) AKOLAH VERA AKWANG ECO-D,GEO-D,HIS-E

(32) KONGNSO GAYEL MODUFE ECO-D,GEO-E,HIS-D

(33) BEIZEH AMALIA FIENKUOH ECO-C,GEO-E,HIS-E

(34) LIZETTE LAYE ECO-E,GEO-D,HIS-D

(35) NTANSI NATHALIE KUNA ECO-D,GEO-D,ICT-E

(36) ANNEBELL NEH ASANGWA ECO-C,GEO-E,HIS-E

(37) FANSO ANDREW SA-ADZEM ECO-D,GEO-E,HIS-E

(38) BRENDA NDZI LIGMBI ECO-E,GEO-E,HIS-D

(39) NAPTI LINDA KETAL ECO-E,LIT-E,HIS-D

(40) NGUFOR JEREMIAH NTEM ECO-E,GEO-E,HIS-E

(41) ALHADJI YAHYA MAIWADA ECO-E,ENG-E,GEO-E

(42) HANLA SOLANGE SINKWAGHO ECO-E,GEO-E,HIS-E

(43) MBENTEH SHALIDA MANJOUH ECO-E,GEO-E,HIS-E

(44) KEMING SINCLAIRE KEBONG ECO-E,GEO-E,HIS-E

(45) ASSAN MUHAMADU UBALE BIO-E,CHE-E,PHY-E

Passed In 2 Subjects: 27

(1) NFORMI BRUNO MINGNJO BIO-B,CHE-D

(2) NFORMI BERTILLA KILANG BIO-C,ICT-D

(3) NKONGME ANGELINE SHENYEN BIO-D,CHE-D

(4) KUTWAH SHANSLINE TEKONG CHE-E,GGY-C

(5) JULIETTE WOZIZUNG ECO-C,GEO-E

(6) TIHNGANG CYRIL BIO-E,GGY-C

(7) ATANGA MICHAEL WANTANG ECO-D,GEO-E

(8) NGELO EMMANUELA TANTEH BIO-E,CHE-D

(9) NGU KENNEDY NDONWIE ENG-D,HIS-E

(10) FOZOH RUTH MEFORMBAH ENG-D,LIT-E

(11) NDIFOIN PATRICIA NTEIN BIO-E,CHE-D

(12) EBUI NICHOLAS NGAH CHE-D,CSC-E

(13) GRACE ZEHNYUI NDI BIO-E,CHE-D

(14) WENJIM GERALD WENONG BIO-D,PHY-E

(15) BINUI BERNICE ASONGWE BIO-E,CHE-D

(16) LAISIN MARIETTE VERNYUY BIO-E,CHE-D

(17) BUMA SEMA FABIOLA LIT-D,HIS-E

(18) NCHIA BETRAND NYOH GEO-E,HIS-E

(19) NDONGLOH HILDA AMBONGHA ECO-E,GEO-E

(20) AYIWOH EUNICE NKWINDE ECO-E,HIS-E

(21) KIMAH OLIVE BURINYUY ECO-E,HIS-E

(22) LUKONG EMELDA LAMINYUY BIO-E,PMS-E

(23) NGWA SONITA LUM ENG-E,HIS-E

(24) LUM MARTHA NEBA GEO-E,HIS-E

(25) NGWEBAY SANDRINE ECO-E,GEO-E

(26) VIBAN FRANCIS MAYI GEO-E,HIS-E

(27) EWI RAPHEAL NYANDONG ECO-E,HIS-E

Centre No: 11155 Big Mankon External

Regist: 16, Sat for 2 or more Subjects: 16, Passed : 13

% Passed : 81.25, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 2

KUNSAH ANNE-SORELLE BERINYUY

BIO-B,CHE-C,PMM-B,FMA-C,PHY-C

(1)

(2) JOSEPHA RAISSA DZEKEM ECO-E,GEO-C,HIS-C,REL-D,ICT-C

Page 49 of 249

2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL

Passed In 4 Subjects: 4

(1) META BRENDA BALIKI BIO-B,CHE-C,FSN-B,PMS-B

(2) DUFE LAURENTINE GHANSENYUY BIO-C,CHE-C,FSN-B,ICT-B

ADINWO FUMA JUDY-KAY DOBGIMA

ECO-C,PMS-C,REL-B,ICT-B

(3)

ABIGAIL MAMUA BONGYU MONEKOSSO

ECO-E,LIT-E,HIS-E,ICT-D

(4)

Passed In 3 Subjects: 3

(1) MENGNJO BRUNHILDA NGAMENYUY BIO-A,CHE-C,FSN-A

(2) FORMUCHA NAOMI AGHETSE ENG-D,GEO-E,HIS-B

(3) NDE BOLVIN CHI ENG-D,GEO-E,HIS-C

Passed In 2 Subjects: 4

(1) BANG AUGUSTINA NAHBILA BIO-E,FSN-B

(2) PEDJIOYE SONKOUAT HIPPOLYTE LIT-E,ICT-D

(3) KUDMIA STECY MUNYONGHA ECO-E,HIS-E

(4) BONGAM NDOH DURIE ECO-E,GEO-E

Centre No: 11156 Atuakom External

Regist: 22, Sat for 2 or more Subjects: 21, Passed : 19

% Passed : 90.48, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 1

(1) BERTRAND NJINUWO ECO-C,ENG-D,GEO-C,PMS-B,ICT-C

Passed In 4 Subjects: 10

(1) MUE GABIN KAFOLE DEGHE ECO-A,ENG-E,GEO-A,HIS-B

(2) IRVIN WILS NWAOBI OFFONDE ECO-A,GEO-D,PMS-C,ICT-C

(3) PEGIRKEH CHEHONG BIO-B,PMS-E,PHY-E,ICT-C

(4) NGESANG DORSON AWA ECO-D,ENG-E,GEO-D,HIS-D

(5) EGEM OTU BLESSING LEMBI ECO-D,ENG-E,GEO-E,HIS-C

(6) BIHNWI BRENDA AMBEBI ECO-D,ENG-E,GEO-C,HIS-E

ZENABU MAMBO NFORCHI ADAMU

ECO-D,ENG-E,GEO-D,HIS-D

(7)

(8) LEMBEI ADELINE ENG-E,LIT-E,FSN-D,HIS-E

(9) BUDI COLLINS YINDA ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-E

(10) MUE EUCLID KASINA BONG ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 3 Subjects: 6

(1) ATUMO MANJI KHURDE BIO-B,CHE-D,PHY-E

(2) ANJOAMBUM JAMES BIO-D,PMS-D,PHY-D

(3) KUNGABA JANICE NINA ECO-D,GEO-E,PMS-C

(4) NANENG JANE NICHEU ECO-D,LIT-D,HIS-E

(5) NZINA GLORY POUNTOUGNIGNI BIO-E,CHE-E,PMM-D

(6) NTANGEE JOY NYA BIO-E,FSN-D,PHY-E

Passed In 2 Subjects: 2

(1) DZEDZENE FLORA SHWEMYAR LIT-C,HIS-E

(2) TAKAPA LILIAN LEMA LIT-E,HIS-D

Centre No: 11159 Nkwen External

Regist: 28, Sat for 2 or more Subjects: 27, Passed : 15

% Passed : 55.56, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 3 Subjects: 10

(1) BATE TAKANG BOYIS ECO-B,ENG-E,HIS-B

(2) AWAH RYAN NJIMAFON ECO-D,ENG-B,REL-D

(3) AYAMAJAMI RAHIMATOU ECO-D,GEO-E,HIS-B

(4) AKOH BRAINDA CHANGWIE ECO-E,ENG-C,HIS-D

(5) LUKONG CHRISTABEL BURINYUY ECO-E,ENG-B,GEO-E

(6) ZYUH KENDRA VEMUOM ECO-E,ENG-D,HIS-D

(7) NDAMENANG JOSEPH TAMBANG ECO-D,GEO-E,ICT-D

(8) AWA COLLINS ANYAM ECO-E,ENG-E,HIS-D

(9) CHONGONG BLANDISH VUKEHY ENG-E,LIT-E,HIS-E

(10) ALAIN NSAILA ECO-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 5

(1) KOME AISSATOU KIMENG ECO-D,HIS-D

(2) ATINBOM VITALIS VUSHEGEH HIS-E,ICT-D

(3) ATEH MILDRED FUNUE ENG-E,HIS-E

(4) MBONO MICHAEL BESENENWUE ENG-E,HIS-E

(5) NADESH MAYAAH MABO BIO-E,CHE-E

Centre No: 11161 Tubah External

Regist: 33, Sat for 2 or more Subjects: 29, Passed : 14

% Passed : 48.28, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 1

AWAH KHAN KITCHA DIPLOMACY

CHE-D,PMM-B,FMA-D,PHY-D

(1)

Passed In 3 Subjects: 3

(1) PITUNG KELVIN KWENUI ECO-B,GEO-D,HIS-C

(2) ASEH BETRAND SHU ECO-B,GEO-E,ICT-D

(3) NSAH RACHEL GOLAH ENG-E,LIT-E,HIS-D

Passed In 2 Subjects: 10

(1) ABANG HARISON TEBO ECO-C,GEO-D

(2) ACHA FRIDABELLA ENDAM ECO-D,GEO-D

(3) AWA BRICE TCHINDA PMS-D,PHY-E

(4) SIFEW KELLY MULAAH GEO-E,HIS-D

(5) ABANG WALTERS ADU ECO-E,GEO-E

(6) YUH ETHELINE TAKWE LIT-E,HIS-E

(7) ACHU CLARISE AKONGNWI ENG-E,LIT-E

(8) NGUM BRENDA LIT-E,HIS-E

(9) MENJONG GLORY AFOLUNG ECO-E,GEO-E

(10) DJIOGUE DJOU NINA CLAIRE ECO-E,GEO-E

Centre No: 11167 Government High School Buea

Regist: 98, Sat for 2 or more Subjects: 98, Passed : 81

% Passed : 82.65, Sanctioned : 2

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 1

(1) NGWANBI ZITA ECO-E,ENG-C,LIT-C,HIS-D,REL-D

Passed In 4 Subjects: 15

YONKEU DISSAKE AGATHE ADRYANA

ECO-A,GEO-B,PHI-B,ICT-B

(1)

(2) OJONG JUSTINE NCHONG ECO-A,ENG-B,GEO-D,HIS-B

(3) WUNG JUSTUS TEM ECO-C,GEO-B,HIS-B,PHI-B

(4) ETA KENGNE CHARIS MICHELE ENG-B,LIT-C,FRE-C,HIS-B

(5) MANKA HELEN ECO-C,GEO-B,PHI-C,ICT-C

(6) GABSA KIRIAN SUVAH ECO-D,GEO-D,HIS-B,PHI-B

(7) ETANE NINA AKWO MUKWELE ECO-C,ENG-E,GEO-D,HIS-B

(8) BRANDON EVAKISE MBELLA ECO-C,GEO-E,HIS-C,ICT-C

(9) GOEGETE NGWE ECO-D,ENG-E,GEO-D,HIS-B

(10) MOKI GILBERT LYOMBE ECO-D,GEO-E,HIS-C,PHI-C

(11) SALAMATU DAHIRU MUHAMADU ECO-C,GEO-E,HIS-C,PHI-E

(12) KUM DARLING CHRISTABEL TCHU ECO-D,ENG-E,GEO-E,HIS-D

(13) PETER REX LYONGA EFANGE ECO-D,ENG-D,GEO-E,HIS-E

(14) ZONKI MAURINE YAMESE ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-D

(15) NAMONDO CHRISTINA ISELE BIO-E,CHE-E,PMM-D,PHY-E

Passed In 3 Subjects: 39

(1) EKURI DELINE EYONGANYOR ECO-A,ENG-B,GEO-C

(2) MONJU ITA ECO-D,GEO-D,HIS-B

(3) KELLY MOJOKO NDUMBE ECO-C,GEO-E,HIS-B

(4) MBENG CATHERINE NKONGHO ECO-C,LIT-D,HIS-C

(5) HALLE EKANE UNICE EDUKE ECO-C,GEO-E,HIS-B

Page 50 of 249

2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL

Passed In 3 Subjects: 39

(6) NJOJO BRENDA NKEH BIO-D,CHE-D,PMS-B

(7) EKPWAI OLIVIA LOKILI ECO-D,GEO-D,HIS-B

(8) NGASSA NANDA LAURIANE ECO-C,LIT-D,HIS-C

(9) CHEKA BERINE KEBOUNE ECO-E,LIT-B,HIS-D

(10) MARIA NDA ANDIEH ECO-C,GEO-E,HIS-C

(11) ATIYA MIDRED ANYE ECO-D,GEO-E,HIS-C

(12) EYABI ARMSTRONG ENOW ECO-D,LIT-E,HIS-C

(13) ENCHO JUDE EJOB BIO-D,PMM-E,CSC-C

(14) EJOLLE DORCAS TABITHA EMANGE ECO-D,GEO-E,HIS-C

(15) SIRZARINE MALOBA MBAH ECO-E,LIT-D,HIS-C

(16) MOKEBA JOAN MOSELE ECO-E,GEO-E,HIS-B

(17) NGASSA JOYCE EDIBE ECO-E,LIT-E,HIS-B

(18) NZEGGE CYNTHIA NTUBE ECO-D,LIT-E,HIS-C

(19) EBONG TERENCE NGOME BIO-C,GEO-E,REL-E

(20) DANGHA CHE SEN STEPHIEJONES BIO-D,CHE-E,PMM-D

(21) AKENG JIOVETTE APPOWE BIO-D,CHE-D,PMM-E

(22) NGANYE NADDIN SIWELI ECO-D,ENG-E,HIS-D

(23) AKAME EDUKE MUDIME CHE-D,FSN-D,PHY-E

(24) MALANGE DANIEL MONONO BIO-E,CHE-E,GGY-C

(25) OKOLE MONICA BUME ECO-D,ENG-E,HIS-E

(26) CHAIB SAID BEN GUIDJIM ECO-D,GEO-E,HIS-E

(27) NGEH CLIFORD NGANJOH ECO-E,LIT-E,HIS-D

(28) NKWAMBO SHARON LIT-E,HIS-E,PHI-D

(29) EBOKO MANSFIELD EFAMBA ECO-E,GEO-E,HIS-D

(30) EWANG SANDRINE NKONGE ECO-E,LIT-E,HIS-D

(31) TSEMBOM BRIDGET PHUNGEH LIT-E,HIS-D,REL-E

(32) BRANDON LIKAKE ELINGE ECO-E,GEO-E,HIS-D

(33) KUM DENILSON AKIGH ECO-E,ENG-E,HIS-E

(34) NEBA ELENDIS BIH ECO-E,ENG-E,LIT-E

(35) AKO DOCAS SHUM ECO-E,LIT-E,HIS-E

(36) NJOMBU SIDONIE YENBAN ECO-E,LIT-E,HIS-E

(37) FONKENG GILIAN EWELISANE FSN-E,GGY-E,ICT-E

(38) KIEN SHARON ADE ECO-E,GEO-E,HIS-E

(39) ASONGLEFAC CLINS ENG-E,LIT-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 26

(1) YANGSI DANIELA KEN GEO-D,HIS-C

(2) EBAKO BORIS NTUWA MBOH PMM-C,FMA-E

(3) LADYMINE NGOWO NJIE BIO-D,CHE-D

(4) NFOR ANNETTE GUYA FSN-C,GGY-E

(5) EKPAI IVO NGIMANI HIS-C,PHI-E

(6) ETOKI FRIDA EKUBA ECO-E,HIS-C

(7) ONGOLO NDIP HENRY PMM-D,FMA-E

(8) NGWA TERRENCE AMBE BIO-D,CHE-E

(9) TAKEH BRENDA ENGOWEI CHE-E,ICT-D

(10) TAMBI TABE MAWAN-ASU PMM-E,PHY-D

(11) LAMBI MEAGAH YAMOH JOESANNE HIS-E,PHI-D

(12) NAKELI CLAUDET MALINGO BIO-D,CHE-E

(13) EBONG JUSLEN APARJIE HIS-E,ICT-D

(14) NNANE DAISY NANGE BIO-E,FSN-D

(15) AKIME EYABI JUNIOR ECO-D,HIS-E

(16) MATUTE ROBINSON MASANGO BIO-E,GGY-D

(17) MBOH REBECCA NUNG ECO-E,HIS-D

(18) JAM ELMER ODILONE MBONDE ECO-E,PHI-D

(19) MPEYAKO ACHARE FSN-E,GGY-D

(20) MIRIAM ASYWENI MBENE ECO-E,HIS-E

(21) BESONG ELSHENDA EBOT LIT-E,HIS-E

(22) NAMONDO SHARON NOELA LYONGA ENG-E,LIT-E

(23) SAKWE ANDREAS ETONGWE BIO-E,CHE-E

(24) FONCHENELA EKWOMBU CECILIA ECO-E,HIS-E

(25) DANIEL MASANGO LIMBA BIO-E,GGY-E

(26) AGBOR CYNTHIA ECO-E,HIS-E

Centre No: 11168 Bokwoango External 1

Regist: 83, Sat for 2 or more Subjects: 72, Passed : 43

% Passed : 59.72, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 1

(1) DANIEL MOSIMA MBELLA ECO-B,ENG-E,GEO-D,HIS-B,REL-E

Passed In 4 Subjects: 5

(1) CATHERINE MAHKAPING FEKO ECO-C,ENG-B,GEO-C,HIS-B

(2) JOKE JOFFI EMMANUELLA ECO-D,ENG-A,LIT-E,HIS-E

(3) MERYLINE EPOSI NJOH ECO-E,ENG-C,LIT-E,HIS-D

(4) SUME GASTON ELUME LIT-E,HIS-E,REL-E,PHI-D

(5) BIE CLARENCSIA ETONGWE ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-D

Passed In 3 Subjects: 10

(1) EBAT ROCKSIAN WACHA ECO-E,GEO-D,HIS-C

(2) LARRISSA INDAM FOMUM ENG-E,HIS-E,PHI-B

(3) JOSEPHINE BISONG NJIE ECO-D,ENG-E,FSN-D

(4) TAKU FRANK AGBOR LIT-E,HIS-E,REL-C

(5) ARREY AKORNAW ENG-E,HIS-E,PHI-D

(6) AKANA FONJU JULIANA CHE-E,FSN-D,PMS-E

(7) SUITENG LEMLII MFIKELA ECO-E,GEO-E,HIS-D

(8) TABOT AYUK LAURNA BRIGHT ENG-E,LIT-E,HIS-D

(9) WIYSANYUY VELDA-KELLY NYUYRERI ECO-E,ENG-E,LIT-D

(10) NJANG ESTHER DIALLE ECO-E,LIT-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 27

(1) TIVEKONE ELIZEBETH WESHONG LIT-D,REL-D

(2) UJUACHO EMMANUEL ECO-E,HIS-C

(3) CHU-BISONG NOELLA BESSEM ECO-D,GEO-E

(4) THEOPHILE NGANG FRU FSN-D,GGY-E

(5) EKEMA EDWIN EBONG LIT-E,HIS-D

(6) BOTAME YOLE ESTHER ECO-D,HIS-E

(7) EPONG COLLINS PAULOH ECO-D,HIS-E

(8) ETUGE LUCY KENG ECO-E,HIS-D

(9) EYONG TAKOR DESMOND ECO-E,HIS-D

(10) NURINGMBU GILFORT MBUNWE FSN-D,GGY-E

(11) AMBOZUM MARVIN ECHENJEH ECO-E,HIS-E

(12) WOLSON -JONES MENYOLI NDUMBE ENG-E,LIT-E

(13) FIDELIS NANJI JUNIOR BIO-E,FSN-E

(14) KONGNYUY SANDRA LAMNYUY ECO-E,HIS-E

(15) JOFFI CHRISTINA MWAMBO ENG-E,HIS-E

(16) EYONG ANASTASIE BRENDA HIS-E,PHI-E

(17) OROCK SONITA OJONG ECO-E,REL-E

(18) JEME SUSAN LIMUNGA MALANGE ECO-E,HIS-E

(19) MBUA FRITZ EKEMA ECO-E,GEO-E

(20) BOTAME DIBO MARIE THERESE ECO-E,HIS-E

(21) KESHUIKI BLESSING LEINTENG ENG-E,FSN-E

(22) SUMELONG BEGARETTE MBINDE ECO-E,HIS-E

(23) AKO QUEENTA TIKU EBANGHA HIS-E,PHI-E

(24) JUSTINA IMBOLO KINGE ECO-E,HIS-E

(25) EFETI RUTH MOKA ENG-E,LIT-E

(26) ABIA CLAUDINE HIS-E,PHI-E

(27) ATAJI FRANKLIN ITTARAII ECO-E,HIS-E

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may have missed

WhatsApp chat